Politika Zahraničné

V prípade dohody o brexite by väčšina Britov chcela referendum

V prípade dohody o brexite by väčšina Britov chcela referendum. Zdroj: TASR / AP

LONDÝN – Tesná väčšina Britov si myslí, že akákoľvek dohoda o odchode Británie z Európskej únie by mala byť predmetom referenda. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters na základe prieskumu verejnej mienky uskutočneného spoločnosťou Kantar.

 

Za referendum v prípade dohody o brexite sa vyslovilo 52 percent respondentov, zatiaľ čo 29 percent z nich by si referendum neželalo a 19 percent sa k otázke nevedelo vyjadriť.

Z prieskumu Kantaru tiež vyplýva, že ak by sa v Británii konali voľby, so ziskom 42 percent by v nich jasne zvíťazila vládnuca Konzervatívna strana premiéra Borisa Johnsona. Opozičnej Labouristickej strane pod vedením Jeremyho Corbyna by dalo hlas 28 percent respondentov.

Premiér Johnson chce s EÚ uzavrieť novú dohodu, pretože nesúhlasí so znením tej, ktorú s Bruselom uzavrela jeho predchodkyňa Theresa Mayová. Na dohode mu prekáža najmä tzv. írska poistka. Predstavitelia EÚ však opakovane vyhlásili, že Mayovej dohoda sa už otvárať nebude. Johnson tvrdí, že v takom prípade opustí Británia 31. októbra EÚ bez dohody.