Zahraničné Spoločnosť Politika

V Prahe si pripomenuli výročie okupácie ČSSR vojskami Varšavskej zmluvy

Fotografia neznámeho autora zachytávajúca prvé dni okupácie. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

PRAHA – Viacerí českí a slovenskí predstavitelia si v piatok v Prahe pripomenuli 52. výročie invázie vojsk Sovietskeho zväzu a Varšavskej zmluvy do Československej socialistickej republiky (ČSSR) v augusta 1968.

 

Predseda českého Senát Miloš Vystrčil počas pietnej spomienky pred budovou Českého rozhlasu pripomenul stovky zranených a 137 ľudí, ktorí počas invázie prišli o život.

“Stratili sme časť slobody, hrdosti a nezávislosti. Boli tu však aj hrdinovia, ktorí sa nevzdali,” cituje ho spravodajská televízia ČT24.

Český vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček hovoril o potrebe chrániť demokraciu, ktorá podľa neho nie je garantovaná ani v súčasnosti. “Tankov sa dnes asi báť nemusíme, ale zlyhania elít áno,” povedal. Ako príklad uviedol súčasnú situáciu v Bielorusku a tamojšie protivládne protesty.

Na spomienkovom podujatí vystúpil s prejavom aj slovenský veľvyslanec v Česku Peter Weiss, ktorý 21. august 1968 označil za “čierny deň v dejinách Československa”. Cenu za snahy o uvoľnenie vtedajšieho režimu podľa neho nezaplatili “len reformní komunisti, ale aj celý český a slovenský národ”.

Zároveň však vyzdvihol reformné obdobie Pražskej jari, ktoré vpádu sovietskych vojsk predchádzalo.

“Československá jar bola súčasťou veľkých politických pohybov v roku 1968 po celom svete a originálnym príspevkom k nim. Česi a Slováci nikdy predtým ani potom neboli predmetom takej globálnej politickej pozornosti a obdivu,” konštatoval Weiss.

“Tragédia 21. augusta by nás nemala viesť k nihilistickému pohľadu na obrodný proces, ktorý naštartovalo po januári 1968 nové vedenie KSČ na čele s (Alexandrom) Dubčekom,” pripomenul československý odkaz augusta 1968, ktorý podľa neho významne prispel k pádu Železnej opony aj komunizmu.

Invázia armády Sovietskeho zväzu a vojsk z ďalších krajín takzvanej Varšavskej zmluvy — Poľska, Maďarska, Bulharska a Nemeckej demokratickej republiky — v noci z 20. na 21. augusta 1968 bola najväčšou ozbrojenou akciou v Európe od konca druhej svetovej vojny. Vpád armád proti vôli väčšiny obyvateľstva prerušil reformný proces v ČSSR, známy ako “socializmus s ľudskou tvárou”.