Domáce Politika

V pondelok sa začne hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Kuciaka

Ilustračné foto. Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA – Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku otvorí v pondelok (13. 1.) hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na januárové pojednávacie dni je akreditovaných viac ako sto novinárov zo Slovenska a zahraničia. Z toho dôvodu sa bude pojednávať v budove Justičnej akadémie a nie v budove samotného súdu.

Predsedníčka senátu Ružena Sabová už na predbežnom prejednaní obžaloby v decembri avizovala, že bude vyžadovať na súde prítomnosť všetkých obvinených. Na pojednávanie plánujú chodiť pravidelne aj poškodení rodičia Jána Kuciaka a matka Martiny Kušnírovej Zlatica.

Otvorenie hlavného pojednávania prichádza potom, čo iný senát odobril koncom minulého roka modifikovanú dohodu o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a Zoltánom Andruskóom. Ten mal sprostredkovať vraždu novinára a schválením dohody o vine a treste bol za skutok aj právoplatne odsúdený na trest 15 rokov odňatia slobody. Pôvodne sa s prokurátorom dohodol na desiatich rokoch.

Z vraždy Jána Kuciaka sú obvinení Marian K., Alena Zs., Tomáš Sz. a Miroslav M. Podľa obžaloby si Marian K. objednal vraždu novinára u Aleny Zs. ako pomstu za články o jeho ekonomickej trestnej činnosti. Alena Zs. objednávku posunula Zoltánovi Andruskóovi, ktorý ju podľa obžaloby zadal vykonávateľom Tomášovi Sz. a Miroslavovi M.

Okrem vraždy Kuciaka a Kušnírovej stojí obžaloba aj na vražde podnikateľa z Kolárova Petra Molnára, ktorého mali zavraždiť Miroslav M. a Tomáš Sz. v roku 2016 pri neúspešnom pokuse o lúpež. Ďalšie štyri skutky sa týkajú nedovoleného ozbrojovania.

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Po dvojnásobnej úkladnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala exekutíva Petra Pellegriniho (obaja Smer-SD).