Politika Zahraničné

V Poľsku sa začalo moratórium. Už zajtra si budú naši susedia voliť svojich zástupcov do parlamentu

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

VARŠAVA – Zákaz všetkých foriem volebnej kampane platí od soboty v Poľsku v súvislosti s parlamentnými voľbami, ktoré sa v tejto krajine uskutočnia v nedeľu. Moratórium bude trvať až do uzavretia volebných miestností.

 

Podľa poľskej štátnej volebnej komisie je počas moratória  zakázané vylepovať plagáty s fotografiami kandidátov, rozdávať letáky, organizovať stretnutia súvisiace s voľbami a zverejňovať výsledky prieskumov verejnej mienky. Za porušenie týchto štandardov hrozí pokuta až do milióna zlotých (232.000 eur). Moratórium sa vzťahuje aj na internetový priestor.

V nedeľu potom bude viac ako 30 miliónov registrovaných voličov voliť 460 poslancov dolnej snemovne – Sejmu – a 100 senátorov. Volebné miestnosti sa otvoria o 07.00 h SELČ a zatvoria o 21.00 h SELČ.

Prieskumy nie sú jednoznačné

Podľa prieskumov by parlamentné voľby mala vyhrať vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS), ale zatiaľ nie je jasné, či získa aj väčšinu potrebnú na to, aby zostavovala vládu. Informovala o tom v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na výsledky posledných prieskumov verejnej mienky.

Z nich vyplýva, že 42-48 percent z celkovo 30 miliónov zaregistrovaných voličov v Poľsku je pripravených odovzdať svoj hlas kandidátnej listine PiS na čele s premiérom Mateuszom Morawieckým.

 Na snímke Mateusz Morawiecki . Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Aby mala PiS v parlamente absolútnu väčšinu, musela by vo voľbách získať najmenej 231 zo 460 poslaneckých mandátov.

Prieskumy verejnej mienky prognózujú strane PiS výrazne vyšší zisk hlasov vo voľbách než najsilnejšiemu opozičnému zoskupeniu, Občianskej koalícii (KO).

KO združuje okrem iných aj kresťanskodemokratickú Občiansku platformu (PO), propodnikateľskú liberálnu stranu Moderná (Nowoczesna), proeurópsku liberálnu Iniciatívu Poľska a Zelených. KO by mohla vo voľbách od voličov dostať od 26 do 28 percent hlasov.