Domáce Politika Top

V politických rokovaniach pokračuje Kiska s Mostom-Híd a SNS

BRATISLAVA – Prezident Andrej Kiska dnes pokračuje v rokovaniach o aktuálnej politickej situácii s vládnymi stranami. Stretnutie s predstaviteľmi strany Most-Híd sa uskutoční o 10:00 a stretnutie s predstaviteľmi Slovenskej národnej strany o 14:00 v Prezidentskom paláci v Bratislave.  Informoval o tom Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta.

Kedy bude rokovanie s vládnym Smerom-SD, nie je známe. Minulý týždeň Kiska rokoval s členmi opozičných politických subjektov Sme rodina – Boris Kollár, OĽANO a SaS, ktorí sa prikláňajú k riešeniu cestou predčasných volieb. Postoj vládnych strán by mali priniesť rokovania, ktoré sa začali cez víkend a pokračujú aj dnes.

Spoločná deklarácia neprišla

Dnešné rozhovory s predstaviteľmi strán vládnej koalície avizovala hlava štátu už v piatok 9. marca po stretnutí troch najvyšších ústavných činiteľov na Bratislavskom hrade. Stretnutie prezidenta, premiéra a predsedu parlamentu, ktoré inicioval predseda Národnej rady SR a šéf národniarov Andrej Danko, neprinieslo prijatie spoločnej písomnej deklarácie. Zaznelo iba ústne posolstvo, v ktorom sa traja najvyšší ústavní činitelia zhodli, že je potrebné zachovať pokoj v spoločnosti.

Prezident v prejave k aktuálnej politickej situácii v nedeľu 4. marca avizoval, že rokovania s lídrami politických strán začne v najbližších dňoch a následne bude verejnosť informovať. V prejave Andrej Kiska okrem iného konštatoval, že nevidí žiaden plán vyviesť krajinu z krízy dôvery. Preto začne rokovania s politickými stranami o tom, „ako si predstavujú budúcnosť, existenciu vlády, vzťahy vlády a opozície – a predovšetkým o tom, akým spôsobom začneme obnovovať dôveru ľudí na Slovensku vo svoj vlastný štát“.

Dve možnosti

Ako ďalej pokračoval, nateraz vidí dve možnosti. „Rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vlády, ktorá by nepolarizovala spoločnosť a požiadala a získala dôveru Národnej rady SR. Alebo predčasné voľby, ktoré by v mnohých demokratických krajinách boli najprirodzenejším riešením. Je možné ich urobiť rýchlo a efektívne spolu s komunálnymi voľbami. O tom však musí rozhodnúť parlament 90 hlasmi.“ Prezident považuje za najdôležitejšie vrátiť dôveru ľudí v štát, jeho predstaviteľov a v spravodlivosť. „Toto je to, na čo sa musíme teraz zamerať,“ vyhlásil v utorok 6. marca počas pracovnej cesty v Tvrdošíne na margo súčasnej vnútropolitickej situácie.

Kiska je podľa vlastných slov pripravený našu krajinu vyviesť z krízy. „Pre mňa dôvera je zásadná rekonštrukcia vlády, musíme mať vládu, ktorá nepolarizuje našu krajinu, ale ktorá spája,“ povedal.

Foto: Ján Zemiar