Domáce Kauzy Politika Top

V počte odvolávaní Danko Kaliňáka ešte netromfol. Táto vláda si toho užila

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Predseda Národnej rady Andrej Danko ostáva vo funkcii. Pokus o odvolanie v stredu ustál napriek búrlivej debate v pléne. Šéfa SNS sa opozícia pokúsila odvolať už druhýkrát. Rekordérom týchto pokusov sa však jednoznačne stal Robert Kaliňák, ktorý čelil odvolávaniu v Národnej rade až štyrikrát. Táto vláda si už svoje užila. Prinášame prehľad najzaujímavejších odvolávaní niektorých zákonodarcov.

 

  • Robert Kaliňák – bývalý minister vnútra

7.6.2016 –  Opozícia chcela Kaliňáka odvolať pre kauzu nadmerných odpočtov DPH Ladislava Bašternáka. Rozprava k vyslovovaniu nedôvery ministrovi trvala necelých 10 hodín. Návrh na vyslovenie nedôvery podporilo 58 zo 138 prítomných poslancov, 76 bolo proti a štyria zákonodarcovia sa zdržali hlasovania.

30.6.2016 – Ďalšiu mimoriadnu schôdzu o vyslovení nedôvery exministrovi vnútra musel predseda parlamentu Andrej Danko prerušiť na neurčito. Schôdzu už predtým dvakrát prerušili, pretože Igor Matovič v sále rozprestrel transparent s nápisom “Slušní ľudia platia dane, zlodeji si žijú za ne” s fotografiami Roberta Kaliňáka a Ladislava Bašternáka. Danko nekonkretizoval vtedy, kedy by mala prerušená schôdza pokračovať.

 

Igor Matovič v sále rozprestrel transparent. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

 

23.9.2016 – Opozícia chcela znovu odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý priznal, že v októbri 2013 kúpil od Ladislava Bašternáka 16-percentný podiel v spoločnosti B.A. Haus. Napriek tomu sa ho poslancom nepodarilo odvolať a zostal na svojom poste. Nedôveru mu vyjadrilo štyridsať zákonodarcov. Poslanci vládnej koalície Smer-SD, Most-Híd a SNS, s výnimkou Štefana Zelníka, ktorý sa hlasovania zdržal, svojho ministra v kresle podržali.

5.12.2017 – Opozícia ho chcela odvolať aj za dlhodobé nezvládanie svojej funkcie. Rozprava trvala 13 hodín. Napriek tomu, ostal vo vládnej funkcii. Za návrh opozície hlasovalo len 53 poslancov zo 128 prítomných.

 

  • Robert Fico – bývalý premiér

7.7. 2016 – Podľa opozície vtedajší premiér svojím prístupom ku kauze Bašternák legitimizoval korupčné správanie, keďže odmietal odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Ten bol podľa opozičných poslancov podozrivý z obchodovania s daňovým podvodníkom. Začiatkom júlovej schôdze bolo odvolávanie viackrát odložené. Poslanci sa k programu napokon dostali 23. septembra.

23.9. 2016 – Po takmer šiestich hodinách odvolávania ostal Fico vo funkcii. Opozícia navrhovala Ficovi vysloviť nedôveru, pretože obhajoval v parlamente vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Pokus opozičných strán tak bol neúspešný. Za odvolanie predsedu vlády hlasovalo 36 poslancov. Ficovo zotrvanie vo funkcii podporilo 78 zákonodarcov.

14.2.2017 – Na mimoriadnej schôdzi v parlamente chcela opozícia odvolávať premiéra Roberta Fica kvôli kauze okolo cien energií. Schôdza sa však skončila po pár minútach. Líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič, ktorý mal za opozíciu návrh na zosadenie Fica odôvodniť, si totiž priniesol so sebou fotografie. Jeho postup sa nepáčil predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi.

 

Matovič si priniesol do parlamentu fotografie. Zdroj: TASR / Martin Baumann

 

  • Gabriela Matečná – ministerka pôdohospodárstva

24.5.2018 –Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná ostala vo funkcii aj naďalej. Rozhodli tak hlasy poslancov po 12-hodinovej rozprave. Opoziční poslanci jej vyčítali v návrhu na odvolanie ako aj v pléne, že zaviedla nekalé praktiky do prerozdeľovania finančných prostriedkov pre Slovensko v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky, zaviedla podvodné praktiky ešte ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu, podporuje oligarchov a ohrozuje budúce zdroje Slovenskej republiky na regionálny rozvoj.

 

Aj ministerka Matečná čelila odvolávaniu. Zdroj: TASR / Martin Baumann

 

  • Ján Richter – minister práce sociálnych vecí a rodiny

8.9.2017 – Po piatich hodinách rozpravy v parlamente zostal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter vo svojej funkcii. Mimoriadnu schôdzu iniciovali opoziční poslanci SaS, OĽaNO a Sme rodina, na ktorej chceli ministra odvolať za kauzu Čistý deň, ako aj za ďalšie zlyhania v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnych služieb.

 

Kauza Čistý deň mala položiť ministra Richtera. Zdroj: TASR / Martin Baumann

 

  • Andrej Danko – predseda parlamentu a koaličnej strany SNS

28.4. 2017 –Šéf strany OĽaNO Igor Matovič vyzval Danka, aby do piatka 28. apríla do 12:00 odstúpil. Urobil tak po tom, čo vedúci Kancelárie Národnej rady Daniel Guspan vydal rozhodnutie, aby v parlamentnej podateľni otvárali podozrivé zásielky adresované poslancom. Opozičný poslanec sa domnieva, že tak robili na príkaz Danka. „Vyzývam ho, aby odstúpil zo svojej funkcie, inak máme zabezpečenú dostatočnú podporu opozície pre mimoriadnu schôdzu s účelom odvolania kapitána Danka,“ povedal Matovič. Opoziční poslanci za OĽaNO-NOVA, SaS, Sme rodina aj nezaradení boli tiež za zbavenie funkcie Danka. Opozícia považovala otváranie zásielok za zásah do súkromia a pokus Andreja Danka kontrolovať ich. Iniciovala zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej chcela predsedu Národnej rady odvolať. K tej však nakoniec neprišlo, keďže koalícia nezahlasovala za jej program.

6.11.2018 –Predseda parlamentu Andrej Danko nečelil opozičnému pokusu o odvolanie z funkcie. Poslanci neschválili program rokovania mimoriadnej schôdze. Zahlasovalo totiž len 64 poslancov zo 139 prítomných. Opozičné sily sú presvedčené, že Danko v súčasnosti nemá čo hľadať vo funkcii predsedu parlamentu. Dôvodom je najmä kauza utajenia rigoróznej práce, na základe ktorej Danko nadobudol titul JUDr., ale tiež neakceptovateľné konanie predsedu parlamentu, ktorým účelovo bráni prijatiu Bezpečnostnej stratégie Slovenska a Obrannej a vojenskej stratégii Slovenskej republiky v Národnej rade.

 

Galéria
K takémuto kroku vyzval Lubyová predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Opozícia je s výsledkami komunálnych volieb spokojná. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Most-Híd návrh o osobitnom odvode podporí. Potvrdil to pre Glob.sk šéf strany Béla Bugár. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Odvolávaniu čelili aj teraz už bývalý premiér Fico a exminister vnútra Kaliňák. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
navigate_before
navigate_next