Domáce Kauzy

V piatok sa rozhodne o dohode o vine a treste pre muža, obviného z lúpeže v dome Ernesta Valka

Zdroj: TASR / Vladimír Benko

BRATISLAVA – Senát Okresného súdu (OS) v Pezinku bude v piatok (31. 1.) na svojom verejnom zasadnutí rozhodovať o návrhu dohody o vine a treste, ktorú uzavrel prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR s Jaroslavom K. obvineným z lúpeže v prípade vraždy advokáta Ernesta Valka.

V prípade, že by súd dohodu schválil, stala by sa právoplatnou a nebude možné sa voči rozhodnutiu odvolať. Posledný decembrový deň minulého roku najskôr súd na neverejnom zasadnutí neodmietol obsah návrhu dohody, ktorú koncom mája 2019 uzavrel prokurátor GP SR Jozef Kandera s Jaroslavom K. Prokurátor obvinenému navrhuje trest odňatia slobody na sedem rokov a dva mesiace. Odpykať by si ho mal v ústave so stredným stupňom stráženia.

Jaroslav K. je v prípade vraždy advokáta Valka obvinený z lúpeže a nie zo samotnej vraždy. “Dohodu som uzavrel z toho dôvodu, že Jaroslav K. výraznou mierou pomohol orgánom činným v trestnom konaní pri objasnení vraždy Valka. Bez jeho pričinenia by nebolo došlo k objasneniu tohto skutku. Výpoveď Jaroslava K. sa potvrdila výsledkami vyšetrovacieho pokusu vo Valkovom dome a následnými doplnenými znaleckými posudkami,” povedal minulý rok Kandera.

Obvinený Jaroslav K. označil za strelca Jozefa R., ten však vinu odmieta. Jaroslava K. odsúdil v roku 2017 OS v Žiari nad Hronom za trestný čin lúpeže na trest odňatia slobody vo výmere šesť rokov a osem mesiacov.

Valko bol zavraždený vo svojom dome v Limbachu v roku 2010. Po viac než ôsmich rokoch policajti ukončili vyšetrovanie vraždy s návrhom na obžalobu dvoch páchateľov, vtedy 43-ročného Jozefa R. a 45-ročného Jaroslava K., ktorých motívom bolo podľa polície lúpiť vo Valkovom dome. Po Valkovom návrate mali do domu vniknúť a Jozef R. mal právnika streliť do hrudníka, čím mu mal spôsobiť smrteľné zranenie.