Domáce Politika

V piatok budú poslanci hovoriť o zákone roka, čakajú ich aj iné dôležité otázky

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Poslanci dnes popoludní otvoria 53. schôdzu Národnej rady SR. Počas nasledujúcich troch týždnov by mali rokovať o zákone roka, teda o návrhu štátneho rozpočtu na rok 2020, o 60 poslaneckých návrhoch v prvom čítaní, 20 návrhoch zákonov v druhom čítaní a ďalších materiáloch vrátane troch personálnych volieb. Opätovne budú poslanci hlasovať aj o trojici zákonov, ktoré parlamentu vrátila prezidentka SR.

Na začiatku schôdze zloží sľub nový poslanec Peter Fitz, ktorý nastupuje ako náhradník za Petra Chudíka. Peter Chudík sa vzdal mandátu k 31.10 2019, kedy jeho mandát poslanca NR SR zanikol. Následne poslanci opätovne prerokujú zákony vrátené prezidentkou SR. Ide o zákon o podmienkach výkonu volebného práva, zákon o náhradnom výživnom a zákon o verejnom obstarávaní.

Ministerstvo financií okrem návrhu štátneho rozpoču na nasledujúci rok predložilo aj návrh na skrátené legislatívne konanie o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií. K rokovaniu o návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2020 by malo plénum pristúpiť v piatok 29. novembra o 09.00 h.

Dve voľby

Vláda predložila návrh na voľbu predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, kandidátom je Peter Helexa. Ďalej sa na tejto schôdzi opäť vykoná voľba kandidáta na člena Regulačnej rady, kde je potrebné zvoliť ešte jedného kandidáta, kedže na predchádzajúcej schôdzi bola zvolená zatiaľ len jedna kandidátka. Z dvoch kandidátov zvolených Národnou radou SR prezidentka následne vymenuje jedného člena. Obe voľby sa vykonajú vo štvrtok 28. novembra o 17.00 hod, vrátane voľby o zmene zástupcu vlády v Dozornej rade Sociálnej poistovne.

Taktiež sú v návrhu programu nadchádzajúcej schôdze zaradené tri hlasovania o zákonoch rezortu zdravotníctva z predchádzajúcej schôdze, ktorých termín si poslanci ešte určia. Zároveň bol na rokovanie tejto schôdze skupinou poslancov za stranu SNS predložený návrh uznesenia k procesu pristúpenia Európskej únie k Istanbulskému dohovoru.

Očakáva sa, že by malo ísť po poslednú schôdzu v siedmom volebnom období, čo bude závisieť aj od vývoja rokovania o konkrétnych bodoch programu.