Domáce Kauzy Politika Spoločnosť Top

Náprava Kočnera je podľa znalkyne možná. Označila ho ako egocentrika a narcisa

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

PEZINOK –  V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka budú v pondelok pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku vypovedať znalci z oblasti IT aj psychológie. Na súde sú prítomní obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó.

 

Aktualizované o 11:45 o znalecký posudok znalkyne Fortis

Aktualizované 16:20

Aktualizované 18:00 po skončení pojednávania

Na súde vypovedá dnes popoludní aj kriminalista z odboru informačných technológií Dušan Mikulaj. Ten by mal súdu uviesť, či sa na základe digitálnych stôp dá zistiť, či sa mohli obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzsová stretnúť v čase vraždy, a to podľa polohy ich telefónov.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Juraj Novocký navrhol pred výsluchom Mikulaja vylúčiť verejnosť s tým, že sa odvolával na ochranu bezpečnosti štátu. Obhajoba Mariana K. aj Aleny Zs. to odmietala. “Aspoň bude mať možnosť verejnosť vidieť, čo môže podľa pána prokurátora bezpečnosť štátu ohrozovať,” reagoval Marian K. na návrh prokurátora. Predsedníčka senátu Ružena Sabová návrh prokurátora odmietla.

Pred začiatkom jeho výsluchu Sabová avizovala, že je Mikulaj vypočúvaný ako svedok a nie znalec a že bol zbavený mlčanlivosti.

Mikulaj mal na ŠTS vypovedať už v máji, keď na súd prišiel. Jeho výpoveď však odložili, pretože predsedníčka senátu Ružena Sabová chcela, aby jej vysvetlil, akým spôsobom spracoval údaje od operátorov. Mikulaj ozrejmil, že je to proces na niekoľko hodín, operátori mu poskytli milióny riadkov údajov. Na pondelok by mal mať pripravenú prezentáciu tak, ako ju mali znalci z Europolu, keď na ŠTS vypovedali.

IT expert Dušan Mikulaj. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní neprávoplatne odsúdený Miroslav Marček, Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová a Marian Kočner. Ten si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Námietka Zsuzsovej

Alena Zsuzsová, podala opätovne námietku zaujatosti voči senátu Ruženy Sabovej na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku a splnomocnencovi poškodených Danielovi Lipšicovi. S námietkou opäť neuspela a senát poučil jej obhajobu, aby nezdržiavali súdne konanie. “O námietke zaujatosti sa nekoná, pretože dôvodom námietky je procesný postup súdu. Súd v tejto trestnej veci postupuje v súlade so zákonnými ustanoveniami trestného poriadku, pričom takýto dôvod, ktorý vzniesla obžalovaná, nie je prípustný,” uviedla v reakcii na námietku zaujatosti po porade senátu jeho predsedníčka Sabová.

Alena Zsuzsová. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Obžalovaná podala námietku zaujatosti voči senátu aj pre televízne reportáže z hlavného pojednávania, ktoré podľa nej narušujú prezumpciu neviny. Novinári mali podľa nej vyhodnocovať dôkazy aj za pomoci nahrávok hlasu predsedníčky Sabovej z pojednávania. Zsuzsová tiež namietala procesný postup senátu, ktorý podľa nej nadržiava splnomocnencom poškodených. Splnomocnencom poškodených sa venovala aj druhá časť jej námietky, ktorá smerovala voči osobe Daniela Lipšica. Takýto postup však trestný poriadok neumožňuje vzhľadom na to, že splnomocnenec nie je osoba, ktorej zaujatosť možno namietať. “Touto námietkou sa súd vôbec nezaoberal a v súvislosti s tým žiadam v prvom rade obhajcov, aby neboli zdržiavané súdne konania, ktoré nemajú oporu v trestnom poriadku,” doplnila Sabová. Pred senátom ŠTS vypovedal v pondelok aj znalec a lekár Ivan Závodný, na ktorého mal obhajca Zsuzsovej doplňujúce otázky v súvislosti s obhliadkou tela nebohého Kuciaka.

Náprava Kočnera je možná

Náprava obžalovaného Mariana Kočnera by bola v prípade jeho odsúdenia priaznivá a možná. Vo svojom znaleckom posudku vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka to konštatovala súdna znalkyňa z odboru psychológie Elena Fortis. Na súde sa má znalkyňa vyjadriť aj k nahrávke s niekdajším generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, ktorú súd pustil na pojednávaní. Psychologička nenašla u Kočnera žiadne známky psychických porúch. V posudku uviedla, že ide o egocentrickú osobnosť s narcistickými rysmi. Agresivita nie je jeho dominantnou črtou, avšak môže sa aktivovať ako reakcia pri neúspechu, pri snahe o dosiahnutie vlastného cieľa. Ak je Marian Kočner vinný, tak za možnú motiváciu objednávky vraždy novinára považuje Fortis snahu o zachovanie jeho životného štýlu, ktorý mohol Ján Kuciak svojimi článkami ohrozovať. „V prípade uznania viny by bola prognóza obžalovaného priaznivá a resocializácia možná,“ uviedla Fortis.

Po prečítaní jej znaleckého posudku navrhol splnomocnenec poškodených Daniel Lipšic, aby bola na súde pustená nahrávka medzi Marianom Kočnerom a niekdajším generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Na nahrávke Kočner karhá a vulgárne nadáva Trnkovi za údajné vydieranie akcionára Penty Jaroslava Haščáka. Haščáka mal podľa slov Kočnera z nahrávky vydierať Trnka so zvukovým záznamom z akcie Gorila. Po prehratí nahrávky by sa k nej mala Fortis vyjadriť z psychologického hľadiska. Potom bude nasledovať jej výsluch zo strany prokurátora, obhajcov aj splnomocnencov.

Znalkyňa z odboru psychológia Elena Fortis. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Výpoveď znalca potvrdzuje slová Marčeka a Andruskóa

Kriminalista a odborník na informačné technológie Dušan Mikulaj vypovedal pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku o pohybe telefónov obžalovaných v dňoch po vražde novinára Jána Kuciaka. Jeho výpoveď podľa splnomocnencov potvrdzuje svedectvá Zoltána Andruskóa a Miroslava M., obžalovaní tvrdia opak. Súd bol prerušený do 17. júna. “V tej obžalobe je popísaný určitý modus operandi, ako malo k tomu skutku dôjsť, ako sa mali tí ľudia pohybovať, ako sa stretávali,” vysvetlil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimír Turan. Výpoveď Mikulaja podľa splnomocnenca poškodených Kuciakovcov Daniela Lipšica potvrdzuje svedecké výpovede Zoltána Andruskóa a Miroslava Marčeka. Lipšic dal do kontextu pohyb telefónu Aleny Zsuszsovej z Komárna do Bratislavy s jej komunikáciou cez aplikáciu Threema deň po vražde novinára. Do Bratislavy mala ísť za Marianom Kočnerom po peniaze za vraždu, ktoré mala odovzdať Zoltánovi Andruskóovi. Andruskó to na súde potvrdil, peniaze podľa vlastných slov dostal aj Miroslav Marček.

V záznamoch o komunikácii chýba komunikácia cez mobilné aplikácie, čo si obžalovaná vysvetľovala ako absenciu komunikácie. Záznamy o komunikácii cez aplikácie sa uvádzajú v údajoch od operátorov podľa slov Mikulaja ako dátový prenos, a preto v nich nie je vidno, ani komunikáciu cez Threemu. Mikulaj tiež upozornil, že údaje od operátorov neukazujú aktivitu telefónu v čase, keď je pripojený na wi-fi. Počas výsluchu Mikulaja sa ho Marian Kočner opakovane pýtal na problematiku vysielačov operátorov a na to, ako presne vedia určiť polohu telefónu. Mikulaj uviedol, že niekedy môžu byť telefóny pri sebe, avšak pripojené sú na dva úplne odlišné vysielače. Okrem toho sa môže stať, že sa sledovaný telefón objaví pripojený na jeden vysielač a potom preskočí niekoľko ďalších o “x” kilometrov ďalej. Otázkami odkazoval na mobilných operátorov. “Na tie nedostatky určitého preskakovania vysielacích staníc sme upozorňovali od začiatku vyšetrovania a nebol tam vypočutý žiadny odborne zdatný zamestnanec zo sféry mobilného operátora,” reagoval na výsluch Mikulaja obhajca obžalovaného Marek Para.