Domáce Šport Top

V pekelnej druhej etape Tour de France Sagan trpel. Žltý dres menil majiteľa

Slovenský cyklista Peter Sagan pred štartom druhej etapy na Tour de France. zdroj: Facebook

NICE – Ak si niekto myslel, že úvodná etapa Tour de France bude povinnou jazdou, tak tri okruhy v okolí Nice všetkých poriadne prebrali z letargie. Mesto slnka sa totiž premenilo na odyseu pádov.

 

Žiadne idylické letné počasie, slnko a promenáda popri mori, ale dážď, teploty okolo 20 stupňov a cesty, ktoré sa vďaka hektolitrom vody premenili na klzisko. Kto v prvej etape nepadol alebo sa nepriplietol do kolízie, ako by vyhral v lotérii jackpot. Nervozita a veľké očakávania favoritov premenili pelotón na svorku vystresovaných adeptov na lekárske ošetrenie. Najhoršie skončil belgický cyklista Philippe Gilbert, ktorý odstúpil z Tour. Jazdec tímu Lotto Soudal sa v úvodnej etape zaplietol do hromadného pádu a aj keď prišiel do cieľa, vo Francúzsku skončil pre fraktúru jabĺčka.

“Išiel som asi na dvadsiatom mieste a vyhol sa jednému pádu, keď už som si myslel, že je to v poriadku, dostal som sa do ďalšieho. Snažil som sa vstať, ale nešlo to. Musel som pár minút počkať. Napokon som s ďalšími dorazil do cieľa, ale išiel som v bolestiach, ktoré som poznal z roku 2018,” povedal bývalý majster sveta. Tím Lotto Soudal navyše prišiel  aj o ďalšieho pretekára, keď spadol aj Nemec John Degenkolb a nestihol prísť do cieľa v stanovenom limite.

 

Nórsky cyklista Alexander Kristoff z tímu SAE Team Emirates vyhral 1. etapu Tour de France. Zdroj: TASR / AP

Po šialenej a bláznivej prvej etape čakala na cyklistov na Tour druhá, ešte zložitejšia a ťažšia druhá etapa, v ktorej sa očakávalo, že karty nebudú miešať elitní špurtéri, ale jazdci na celkové umiestnenie a vrchári. Pelotón musel totiž prekonať dva kopce 1. kategórie s výškou nad 1 500 metrov. Dĺžka etapy bola 186 kilometrov, pričom štart aj cieľ bol opäť v Nice. Pre Petra Sagana tak zostala zaujímavá predovšetkým rýchlostná prémia na 16. kilometri, kde sa rozdeľovali dôležité body v súťaži o zelený dres. Ten pred začiatkom etapy patril víťazovi úvodného dejstva Alexandrovi Kristoffovi, tak ako aj žltý dres.

 

Trasa 2. etapy cyklistických pretekov Tour de France 2020. Zdroj: Facebook

Aj preto nastúpil Sagan do druhej etapy v zelenom drese. Druhý v bodovacej súťaži Mads Pedersen totiž uprednostnil biely dres pre najlepšieho jazdca do 25 rokov. Kristoff mal na Sagana k dobru 30 bodov, takže ani v prípade triumfu na rýchlostnej prémii by ho slovenský šampión zo zeleného dresu oficiálne nevyzliekol. Iba ak by Sagan ešte bodoval aj v cieli, čo bolo nereálne prianie. Sagan bol navyše piaty v celkovej klasifikácii, no po druhej etape sa najlepšia desiatka kompletne poprehadzovala. Tu už sa k slovu mali dostať Egan Bernal, Primož Roglič, Tom Dumoulin, Nairo Quintana, Daniel Martinéz, Thibaut Pinot, Tadej Pogačar, Wout van Aert alebo Julian Alaphilippe. Profil trate bol pre nich ako vyšitý.

 

Slovenský cyklista Peter Sagan v zelenom drese na pretekoch Tour de France. Zdroj TASR / AP

No hneď po štarte vystrelil z pelotónu Matteo Trentin, ktorému robili spoločnosť Anthony Perez, Benoit Cosnefroy, Kasper Asgreen, Lukas Pöstleberger, Tom Skujins, Michale Gogl a predovšetkým Peter Sagan. Bola to jasná taktika, vyhrať rýchlostnú prémiu na 16. kilometri a získať 20 bodov do hodnotenia bodovacej súťaže. V špurte na prémii bol ale rýchlejší Talian Trentin, Sagan skončil na druhom mieste. V úniku však ďalej pokračovala už iba sedmička jazdcov, keďže Trentin dostal defekt a zaradil sa späť do pelotónu.

Skupina spolupracovala a postupne si vypracovala viac ako trojminútový náskok, takže každý jeden jej člen bol virtuálne v žltom drese lídra celkovej klasifikácie. No Sagan s Pöstlebergerom boli vpredu ako pomoc pre Maxa Schachmanna a Emanuela Buchmanna, ktorí boli tímovými jednotkami do kopcov. Dve jednotkové horské prémie boli totiž ideálnym miestom na niečo mimoriadne.

 

Slovenský cyklista Peter Sagan pred štartom druhej etapy na Tour de France. zdroj: facebook

Saganova skupina mala pravidelné tempo. Hlavný balík za nimi si odstup od nej kontroloval, takže na vrchol stúpania Col de la Colmaine sa dostali s dvojminútovým odstupom. Horskú prémiu vyhral Benoit Cosnefroy a priebežne sa tak obliekol do bodkovaného dresu najlepšieho vrchára. Saganov únik bol už celkovo 23. Najviac ich mal na konte v roku 2016 – šesť. V zelenom drese išiel na Tour už po 121-krát, čo je suverénne najviac v histórii Tour de France. Po 20-kilometrovom zjazde sa cyklisti dostali k druhému stúpaniu 1. kategórie na Col del Turini, kde sa už sformovala vpredu stíhacia jazda tímu UAE aj so žltým Kristoffom a favorizovaným Jumbo – Visma.

Col del Turini bol kopec, kde trpeli najmä špurtéri, veď mal takmer 15 kilometrov a priemer 7,5 percenta, pričom tam boli viaceré úseky aj s 11-percentným prevýšením. Bolo to dosť aj na Sagana, ktorý stratil po úvodných kilometroch kontakt s prvou skupinou, v horúčave pochopil, že musí šetriť sily a postupne sa prepadal dozadu. V zjazde však mohol viac ako minútovú stratu zmazať a v závere možno aj prekvapiť niečím špeciálnym. Veľká aktivita nebola ani v pelotóne, veď 3 700 nastúpaných metrov hneď v druhej etape bolo poriadne sústo aj pre Rogliča a spol.

 

Slovenský cyklista Peter Sagan na trati druhej etapy pretekov Tour de France. Zdroj: facebook

Aj napriek dvom brutálnym stúpaniam išiel pelotón priemernou rýchlosťou viac ako 34 kilometrov za hodinu, čo zlikvidovalo aj žltého Alexandra Kristoffa, ktorý nabral na druhom kopci 4-minútovú stratu. Bol tak šiestym jazdcom, ktorý prišiel o žltý dres hneď po jednej etape. Po Fernandovi Gaviriovi (2018), Markovi Cavendishovi (2016), Rohanovi Dennisovi (2015), Marcelovi Kittelovi (2014 a013) a Philippovi Gilbertovi (2011). No to, že sa do hlavného balíka dostal späť Sagan, bolo pre nášho cyklistu výhodné. Posledné dvojkové stúpanie pred cieľom mu mohlo vyhovovať a záverečný špurt by už bol lotériou kto z koho.

Finiš bol stavaný nielen pre vrchárov, ale aj klasikárov či elitných špurtérov. Či už to boli Greg van Avermaeta, Michal Kwiatkowský, Wout van Aert, Peter Sagan alebo Julian Alaphilippe. Dvojka kopec na Col d´Eze bola zlomovým bodom, ďalšie nehodnotené stúpanie na Col de Quatre Chemins rozhodujúce. Nástup striedal nástup. Pozícia vpredu v uliciach Nice bola veľkým bonusom. Tutovkou bolo, že žltý dres už definitívne zmení po druhej etape majiteľa, keďže Kristoff v kopcoch nemal nohy konkurovať najlepším vrchárom. Ukázalo sa, že ani Sagan, záver totiž zredukoval hlavný balík na 50 cyklistov.

Každý, kto chcel bojovať o celkové prvenstvo, musel byť v hlavnom balíku, čo platilo najmä pre tím Jumbo. Vpredu mali šesť jazdcov, diktovali tempo a ich favoritom na etapové víťazstvo bol Van Aert. No Deceuninck pripravoval pozíciu pre Alaphilippeho, pre ktorého chceli opäť žltý dres. Na Tour 2019 v ňom odjazdil 14 etáp, takže spomienky sa mali oživiť. Francúz skúsil trhák 13 kilometrov pred cieľom, až na Marka Hirschiho prekvapil všetkých a obaja skúsili sólo jazdu. Pridal sa k ním Adam Yates čo bola veľmi silná trojica. Bude to v protivetre stačiť? Bonifikačné body 8, 5, 2 sekundy si podelili v poradí Yates, Alaphilippe, Hirschi a medzi nimi sa rozhodovalo aj o osude druhej etapy. Víťazom sa napokon na anglickej promenáde v Nice stal Julian Alaphilippe a je aj novým lídrom Tour de France 2020.

“Tento rok som ešte nevyhral ani jedny preteky. No napriek ťažkým okamihom, ktorými som si prešiel, som bral tréning stále veľmi vážne. Toto víťazstvo venujem svojmu otcovi. Požiadal som môj tím, aby etapu čo najviac sťažil. Na záverečnom stúpaní už nezostalo veľa pretekárov. Dal som do toho všetko, nemal som čo stratiť. Bolo to na nervy, ale Adam Yates spolupracoval. Náskok som si chcel udržať až do konca. Toto víťazstvo mi chýbalo a žltý dres je čerešnička na torte,” povedal Alaphilippe.

Peter Sagan trpel až do konca, napokon skončil až na 108. mieste so stratou 17 minút a 45 sekúnd na Alaphilippeho. Celkovo je na 82. mieste s mankom 18 minút na Francúza. Zelený dres pre lídra bodovacej súťaže si do tretej etapy oblečie Kristoff, Sagan je druhý o 18 bodov. “Bol to dlhý deň, ale pre mňa dopadol dobre. Musel som bojovať, aby som získal body do bodovacej súťaže a myslím si, že sme to na rýchlostnej prémii zvládli. Som šťastný, že Emanuel Buchmann finišoval v hlavnej skupine a aj počas nasledujúcich dní odvedieme na trati maximum,” zhodnotil etapu Sagan. Najlepším jazdcom do 25 rokov je Hirschi a vrchárom Cosnefroy. V pondelok je na programe ďalšia zvlnená etapa so štyrmi horskými prémiami o dĺžke 198 km. Je to jedna z etáp, ktorá by mohla vyhovovať špurtérom.

Výsledky 2. etapy (Nice – Nice, 186 km)

1. Julian Alaphilippe (Fr./Deceuninck-Quickstep) 4:55:27 h, 2. Marc Hirschi (Švaj./Sunweb), 3. Adam Yates (V.Brit./Mitchelton-Scott) obaja rovnaký čas, 4. Greg van Avermaet (Belg./CCC) +2 s, 5. Sergio Higuita (Kol./EF), 6. Bauke Mollema (Hol./Trek-Segafredo), 7. Alexej Lucenko (Kaz./Astana), 8. Tadej Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates), 9. Maximilian Schachmann (Nem./Bora-Hansgrohe), 10. Alberto Bettiol (Tal./EF) všetci rovnaký čas, … 108. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +17:45

Celkové poradie

1. Alaphilippe 8:41:35 h, 2. A. Yates +4 s, 3. Hirschi +7, 4. Higuita +17, 5. Pogačar, 6. Esteban Chaves (Kol./Mitchelton-Scott), 7. Davide Formolo (Tal./SAE Team Emirates), 8. Egan Bernal (Kol./Ineos Grenadiers), 9. Richard Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers), 10. Tom Dumoulin (Hol./Jumbo-Visma) všetci rovnaký čas, ... 82. SAGAN +18:00

Bodovacia súťaž

1. Alexander Kristoff (Nór./SAE-Team Emirates) 64 b, 2. SAGAN 46, 3. Matteo Trentin (Tal./CCC) 36

 

Mohlo by vás zaujímať