Domáce Politika Župné voľby Top

V parlamente sa rieši VÚC: Toto poslanci vyčítajú návrhu Beblavého

BRATISLAVA – Zrušenie vyšších územných celkov (VÚC) nemala v programe ani strana Sieť, z ktorej vystúpil poslanec NR SR Miroslav Beblavý, povedal to v dnešnej rozprave poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Ondrej Dostál s tým, že nerozumie, prečo teraz Beblavý spolu s nezaradenou poslankyňou Katarínou Macháčkovou predkladajú balík 28 zákonov na zrušenie žúp.

Poslanec za SaS Vladimír Sloboda zdôraznil, že VÚC nie sú úplne ideálne. „Legitímne je mať svoj názor, aj ho podľa skúsenosti korigovať. Neviem však, či presun kompetencií na obce je správny,“ uviedol.

Názor na VÚC rokmi zmenil

Poslanec NR SR Anton Hrnko z SNS vyčítal Beblavému, že balíkom zákonov len zdržuje rokovanie schôdze. Beblavý na to reagoval s tým, že nikdy neboli tak krátke schôdze, ako sú v súčasnosti. Dnes poslanci rokujú ôsmy deň.

Poslanec Smeru-SD Ján Kvorka sa pýtal, kto zaviedol a vymyslel VÚC na Slovensku. „ SDKÚ? V ktorej strane ste vy boli a prečo ste vtedy neurobili to, čo robíte teraz?“ spýtal sa Kvorka.

„Ja som poslanec zo Žilinského kraja a počúvam, čo ľudia o vás hovoria. Radím vám, príďte do Žilinského kraja, prejdite si okresy a budete počuť, čo o vás ľudia hovoria,“ adresoval Beblavému. Beblavý povedal, že názor na VÚC za roky zmenil, a to je dôvod jeho navrhovaných zmien. „Vplyvom skúseností som názor zmenil,“ povedal.

Župy odkladiskom niektorých politikov?

Vladimír Faič zo Smeru-SD vyjadril názor, že ak sa má pristúpiť k zmene VÚC, tak po veľmi serióznej analýze. Boris Kollár zo Sme rodina povedal, že podľa neho sú vyššie územné celky „odkladiskom niektorých politikov“.

Nezaradená poslankyňa Katarína Macháčková v pléne povedala, že vnímanie pôsobenia VÚC zo strany samospráv nie je pozitívne. „VÚC neplnia očakávania samospráv“. Mariánovi Kérymu zo Smeru-SD sa zdá absurdné podať 28 zákonov.

Argumenty Macháčkovej

Macháčková argumentovala tým, že to bolo nevyhnutné, aby sa presunuli všetky kompetencie VÚC na iné orgány. Podľa poslankyne je nevôľa politických strán aj do budúcnosti túto otázku riešiť.

Nezaradení poslanci NR SR Miroslav Beblavý a Katarína Macháčková prišli do parlamentu s balíkom 28 zákonov, ktoré by na Slovensku celkom zrušili vyššie územné celky, ktoré na Slovensku máme zriadené od roku 2001.

Štát by vraj ušetril viac ako 200 miliónov eur

Ak by zmeny v parlamente poslanci podporili, štát by podľa výpočtov predkladateľov ušetril viac ako 205 miliónov eur. Dôvodom, prečo poslanci navrhujú zrušenie samosprávnych krajov je to, že za 15 rokov nesplnili žiadny zo zásadných cieľov, ktoré im pripisovala reforma verejnej správy.

„Neprispeli k riešeniu regionálnych rozdielov, nepriniesli efektívnejšiu správu vecí verejných. Od roku 2004, keď sa na VÚC preniesli posledné významnejšie právomoci, sa počet zamestnancov samotných úradov VÚC zvýšil o 57 percent a dlh sa zvýšil z nuly na 370 miliónov eur,“ povedala v januári na tlačovej besede Macháčková s tým, že VÚC nepriniesli ani oživenie demokracie a aj záujem o voľby zo strany občanov je nízky.

Foto: SITA