Domáce Top

V parlamente pokračuje rozprava o návrhu rozpočtu

BRATISLAVA – Rokovanie Národnej rady SR pokračuje druhým dňom rozpravy o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. Štvrtkovú rozpravu otvára poslanec Jozef Kollár, ktorý je posledným z písomne prihlásených poslancov. Po jeho vystúpení dostanú poslanci možnosť prihlásiť sa do rozpravy ešte ústne.

Prvý deň rozpravy o zákone roka v stredu charakterizovala predovšetkým kritika návrhu zo strany opozície. Na pretras sa dostali okrem iného aj vratky za plyn, ktoré sa majú domácnostiam vyplácať priamo zo štátneho rozpočtu z kapitoly rezortu hospodárstva. Poslanec za Most-Híd Ivan Švejna toto opatrenie dokonca označil za volebnú korupciu a uviedol, že si strana Smer-SD robí volebnú kampaň priamo zo štátneho rozpočtu. Kritiky sa pred veľmi riedko zaplnenou snemovňou dostalo aj rozpočtu na školstvo či zdravotníctvo.

Slovensko by podľa návrhu rozpočtu malo v budúcom roku hospodáriť s deficitom na úrovni 1,93 % hrubého domáceho produktu. Na nasledujúce roky pritom rezort financií naplánoval ďalšiu konsolidáciu na 0,42 % výkonu ekonomiky v roku 2017, pričom vyrovnaného rozpočtu by sme sa mohli dočkať už o rok neskôr.

Kabinet Roberta Fica tak naplánoval na budúci rok relatívne ambicióznu konsolidáciu, keďže v tomto roku rezort financií očakáva schodok na úrovni 2,74 % hrubého domáceho produktu. Tohtoročný deficit by tak mal byť v skutočnosti o 0,25-percentuálneho bodu vyšší, ako sa predpokladalo v aktuálnom rozpočte, čo je podľa ministra financií Petra Kažimíra spôsobené hlavne korekciami pri eurofondoch”.

Ambicióznejšie ciele na ďalšie roky majú priniesť aj ďalšie skresávanie dlhu verejnej správy. Ten by mal v tomto roku dosiahnuť 52,8 % hrubého domáceho produktu a podľa očakávaní rezortu financií by mal postupne klesať na 52,1 % výkonu ekonomiky v roku 2016, cez 51,3 % hrubého domáceho produktu v roku 2017 až po 48,9 % v roku 2018. “Od roku 2017 sa pri pokračujúcej konsolidácii predpokladá primárny prebytok, ktorý spolu s ekonomickým rastom prispeje k výraznejšiemu poklesu dlhu,“ píše sa v návrhu.

Návrh hotovostného štátneho rozpočtu predpokladá v budúcom roku príjmy štátnej správy na úrovni 14,027 mld. eur, kým výdavky sa rozpočtujú na úrovni 15,997 mld. eur. Hotovostný schodok štátneho rozpočtu na budúci rok sa tak navrhuje na úrovni 1,97 mld. eur. Pre porovnanie, štátny rozpočet na rok 2015 počíta s celkovými príjmami na úrovni 14,495 mld. eur, výdavkami v objeme 17,479 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu by tak mal v tomto roku dosiahnuť 2,984 mld. eur.