Domáce Politika Parlamentné voľby Top

V parlamente by bolo desať strán. O budúcej vláde by rozhodol Bugár alebo Kollár

Boris Kollár a Béla Bugár budú možno rozhodovať o tom, ako bude vyzerať ďalšia vláda. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA (Redakcia/SITA) – Ak by sa voľby konali tento víkend, Slováci by si do parlamentu zvolili desať strán. Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia pre agentúru SITA. Volieb by sa zúčastnilo len 55 percent ľudí, 17 percent by voliť určite nešlo a zvyšných 28 percent voličov nemalo jasnú voličskú preferenciu. Prieskum bol realizovaný pred tým, ako Andrej Kiska oznámil meno svojej strany. Prieskum tiež neodzrkadlil fakt, že piati poslanci klubu Obyčajných ľudí na čele s Veronikou Remišovou oznámili, že v budúcich parlamentných voľbách nebudú ďalej na Matovičovej kandidátke. 

 

Smer-SD by v parlamente získal 30 kresiel, volebná koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu 25 kresiel. Kotlebovci by skončili na treťom mieste so ziskom 19 kresiel. Sloboda a Solidarita by získala rovnaký počet ako KDH, 14 stoličiek. Slovenská národná strana Andreja Danka by obsadila 13 miest, Matovičovci by obhájili 10 stoličiek. Strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí by vďaka hlasom ľudí do parlamentu putovala s 9 poslancami. Podľa prieskumu by sa Most-Híd Bélu Bugára a Sme rodina Borisa Kollára dostali do parlamentu tiež, obaja so ziskom 8 stoličiek. Pred parlamentom by tesne ostala strana SMK.

Zdroj: Polis Slovakia/SITA

Z čísel, ktoré agentúra Polis namerala, je jasné, že súčasná koalícia zostaviť vládu nemá šancu. Smer, SNS a Most-Híd by získali dokopy len 51 mandátov. Postaviť vládu by však mala problém aj druhá strana. Progresívci, SaS, KDH, OĽaNO a Kiskova strana by dokázali dať dokopy iba 72 poslancov. To na väčšinu nestačí. Spojiť sily by tak museli buď s Bugárom, alebo Kollárom. Voči obom sa mnohí vyhraňujú.

Agentúra Polis Slovakia vykonala telefonický prieskum na vzorke 1165 respondentov, starších ako 18 rokov, na území celej SR. Bol realizovaný metodikou RDD pseudonáhodného výberu, na linky všetkých mobilných operátorov aj operátorov pevných liniek. Penetrácia telefónmi v SR je viac ako 100%.