Spoločnosť Zahraničné

V Paríži došlo k napadnutiu nožom, hlásia štyroch zranených. Európa podobným útokom už čelila

Zdroj: TASR / AP

PARÍŽ – Štyria ľudia utrpeli zranenia, z nich dvaja vážne, pri piatkovom útoku nožom neďaleko bývalej redakcie satirického týždenníka Charlie Hebdo vo francúzskej metropole Paríž. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na zdroj blízky vyšetrovaniu.

 

Dvaja ľudia sú v kritickom stave, uviedlo parížske policajné oddelenie s tým, že dve osoby podozrivé z útoku sú na úteku. Podľa agentúry AP policajti už podozrivého útočníka zadržali a ďalšieho už nehľadajú. K útoku došlo v čase, keď v Paríži prebieha súdny proces s podozrivými komplicmi útokov na redakciu Charlie Hebdo z januára 2015, pri ktorom zahynulo 12 ľudí.

Útoky nožom

TASR v tejto súvislosti prináša výberovú chronológiu útokov nožom v Európe počas roku 2020.

 3. januára 2020 Francúzsko: Muža, ktorý pobodal niekoľko ľudí pri Paríži, bezpečnostné zložky zastrelili. K incidentu došlo v parku v meste Villejuif, vzdialenom sedem kilometrov južne od Paríža.

6. januára 2020 Nemecko: Nemecká polícia smrteľne postrelila Turka ozbrojeného nožom, ktorý sa v meste Gelsenkirchen v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko pokúsil zaútočiť na policajtov.

16. januára 2020 Česko: V nemocnici v stredočeskom meste Slaný sa 71-ročný pacient začal po dvoch dňoch hospitalizácie sebapoškodzovať a s nožom v ruke ohrozoval zdravotníkov. Nemocničná ochranka ho postrelila pištoľou.

30. januára 2020 Česko: Muž vyzbrojený dvoma nožmi a teleskopickým obuškom sa pokúsil vniknúť do budovy českej Poslaneckej snemovne v čase prebiehajúcej schôdze dolnej komory českého parlamentu. Zaútočil na jedného zo strážcov, policajtom sa ho následne podarilo spacifikovať.

2. februára 2020 Belgicko: Belgickí policajti postrelili ženu, ktorá zaútočila nožom na chodcov v meste Gent, pričom zranila dvoch ľudí.

Zdroj: pixabay.com

18. marca 2020 Česko: Pražskí policajti zneškodnili muža, ktorý v električke útočil nožom na ľudí. Podozrivý sa nechcel upokojiť a zaútočil aj na zasahujúcich policajtov, ktorí ho spacifikovali strelou do stehna.

4. apríla 2020 Francúzsko: Dve obete na životoch a najmenej šesť zranených si vyžiadal útok nožom, ktorý sa odohral v obchodnom centre i na ulici v meste Romans-sur-Isere ležiacom na juhovýchode Francúzska. Muž bol obvinený z vraždy spojenej s teroristickým činom, konal sám, bez podpory teroristickej organizácie.

15. apríla 2020 Francúzsko: Francúzski policajti zastrelili na jednom z parížskych predmestí muža pravdepodobne afganského pôvodu, ktorý ich ohrozoval nožom. Policajti spozorovali muža ozbrojeného dlhým nožom, najprv sa im vyhrážal a potom sa na nich vrhol.

29. apríla 2020 Nemecko: Skupina piatich až siedmich neznámych mužov zaútočila v Hanau nožmi na okoloidúcich, pričom spôsobili zranenia štyrom osobám.

21. mája 2020 Rakúsko: Najmenej šesť zranených si vyžiadali útoky nožom, ku ktorým došlo v rakúskom kúpeľnom meste Baden, ležiacom necelých 30 kilometrov od Viedne. Predpokladaný útočník, 19-ročný muž, bol zadržaný.

21. júna 2020 Británia: Traja ľudia prišli o život a traja utrpeli vážne zranenia pri útoku nožom, ku ktorému došlo v parku Forbury Gardens v centre juhoanglického mesta Reading. Zadržaný bol predpokladaný páchateľ, 25-ročný líbyjský uchádzač o azyl. Polícia vyhlásila útok za čin osamelého teroristu.

Zdroj: iStock

26. júna 2020 Británia/Škótsko: Útočník zranil nožom v centre škótskeho mesta Glasgow šesť ľudí a pri následnom zákroku ho smrteľne postrelili policajti.

13. augusta 2020 Nórsko: Dvaja ľudia utrpeli bodné zranenia pri incidente v druhom najväčšom nórskom meste Bergen ležiacom na západe krajiny. Útočníčku následne zadržala polícia.

6. septembra 2020 Británia: Jedného mŕtveho a sedem pobodaných, z toho dvoch ťažko zranených, si vyžiadala séria incidentov, ku ktorým došlo v anglickom meste Birmingham.