Spoločnosť Zahraničné

V Pardubiciach vybuchla továreň na výbušniny, štyria ľudia sú zranení

Ilustračná fotografia. Zdroj: AP photo

PARDUBICE – Štyria ľudia utrpeli v piatok ráno vážne popáleniny pri výbuchu v továrni Explosia v Pardubiciach. Záchranári ich previezli do popáleninového centra v Prahe. Podľa predbežných informácií výbuch nastal v zariadení na miešanie strelného prachu, informoval portál seznamzpravy.cz.

 

“Krátko po siedmej hodine rannej došlo vo výrobnom objekte k zahoreniu strelného prachu. Pri tej nehode boli podľa prvotného vyšetrovania dvaja zamestnanci zranení ťažko a dvaja stredne,” povedal stránke Seznam Martin Vencl, hovorca spoločnosti Explosia.

Podľa informácií Seznamu na miesto nehody prídu aj minister priemyslu Karel Havlíček a jeho námestník.

Dve osoby boli popálené

Hovorca záchranárov Aleš Malý uviedol, že dve osoby utrpeli popáleniny na viac ako 30 percentách tela, boli uvedené do umelého spánku a pripojené na pľúcnu ventiláciu.

Spoločnosť Explosia vyrába výbušniny a strelivo. Jej najznámejším výrobkom je plastická trhaviny Semtex. Firma vznikla v roku 1920 ako Československá akciová továreň na látky výbušné, od roku 2002 ju stopercentne vlastní štát.

V areáli Explosie došlo k výbuchu aj v októbri 2018. Nikto pri ňom neutrpel zranenia, mierne však obmedzil prevádzku firmy. Spoločnosť za ňu dostala neskôr pokutu od banského úradu.