Banská Bystrica Regióny Rimavská Sobota

V Ožďanoch horí strecha kaštieľa. Zasahujú desiatky hasičov

Zdroj: TASR / Branislav Caban

OŽĎANY – Dovedna 30 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) a dobrovoľných hasičov zasahujú pri požiari strechy kaštieľa v Ožďanoch v okrese Rimavská Sobota. O zásahu informovalo Operačné stredisko HaZZ v Banskej Bystrici.

 

Podľa ich slov je požiar ruiny kaštieľa rozsiahly. “Po príchode na miesto udalosti bolo zistené, že požiar zachvátil strechu budovy. Na mieste udalosti zasahujú príslušníci z Rimavskej Soboty, Lučenca a Poltára a členovia DHZ obcí Ožďany, Poltár a Kružno, ktorí sa požiar snažia dostať pod kontrolu,” uviedli.

„Prebieha hasenie strechy po celom obvode. Kaštieľ má rozmery zhruba 40 krát 40 metrov. Strecha horela v celom rozsahu, kaštieľ je už fakticky bez strechy. Dohášame len jednotlivé ohniská na rozsiahlej ploche,“ uviedol Marián Brádňan z HaZZ Rimavská Sobota.

Kaštieľ bol bez strechy behom chvíle. Zdroj: TASR / Branislav Caban

Požiar sa rýchlo šíril

Dodala, že požiar sa podarilo lokalizovať krátko pred 20.00 h a hasiči naďalej pracujú na jeho likvidácii. Doplnil, že na miesto bol privolaný aj zisťovateľ príčin požiarov. Podľa informácií od miestnych obyvateľov vznikol požiar okolo 17.00 h a veľmi rýchlo sa rozšíril. Šindľová krytina podľa nich zhorela približne za polhodinu.

Renesančný kaštieľ bol najvýznamnejšou pamiatkou Oždian. V 17. storočí sa v ňom narodila Julianna Korponayová, známa z románu Móra Jókaiho ako Levočská biela pani. Kaštieľ bol vážne poškodený počas druhej svetovej vojny pri prechode frontu. Neskôr bol čiastočne opravený, napriek tomu však bol niekoľko desaťročí prázdny a chátral.  Po zmene režimu vystriedal niekoľko vlastníkov, ktorí s ním mali rôzne zámery. Ani jeden však nebol realizovaný a objekt napokon skončil v exekúcii.

Správu aktualizujeme