Domáce Spoločnosť

V ovzduší výrazne stúpla koncentrácia peľu paliny a ambrózie

V ovzduší dominoval v uplynulých dňoch na celom území Slovenska stále peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy. Zdroj: pixabay.com

BANSKÁ BYSTRICA – V ovzduší dominoval v uplynulých dňoch na celom území Slovenska stále peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy. Výrazne stúpli denné koncentrácie peľu paliny a ambrózie, ktoré budú najvýznamnejšími alergénmi v najbližších týždňoch. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová, peľ tráv z čeľade lipnicovitých dosahoval už len nízke koncentrácie.

 

„Najvyššie koncentrácie peľu paliny sme zachytili v Banskej Bystrici, v Bratislave, Žiline a v Nitre. Denné koncentrácie peľu inváznej ambrózie výraznejšie narástli najmä v teplejších oblastiach Slovenska, pričom najvyššie hodnoty zachytila monitorovacia stanica v Nitre, v Bratislave a v Trnave. Najvyššie denné koncentrácie peľu pŕhľavy opäť zachytila monitorovacia stanica v Banskej Bystrici, v Žiline, v Bratislave a v Nitre. Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ mrlíka, skorocelu, štiavu, rastlín z čeľadí astrovitých a mrkvovitých,“ uviedla Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR. Ako dodala, denné hladiny spór húb (plesní) sa udržali vo veľmi vysokých koncentráciách a boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a Alternária. Ich denné koncentrácie po dažďoch a oteplení vždy výrazne narastajú.

Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých sa skončila. Dominantným najsilnejším alergénom bude podľa odborníkov peľ paliny a ambrózie, ktorých denné koncentrácie dosiahnu vysoké hladiny na väčšine územia Slovenska. Peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy sa udrží vo veľmi vysokých hladinách. Ustálené budú denné koncentrácie peľov burín – skorocelu, štiavu a mrlíkov. Koncentrácie spór húb (plesní) budú naďalej dosahovať veľmi vysoké úrovne. „Počas slnečných či veterných dní bez zrážok očakávame nárast denných koncentrácií peľu. Pokles denných hladín peľu bude lokálne ovplyvňovaný najmä zrážkami,“ dodala Lafférsová.