Domáce Politika

V ovzduší naďalej dominuje peľ paliny, ambrózie aj pŕhľavy

V ovzduší na celom území Slovenska počas uplynulých dní stále dominoval peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy. Zdroj: pixabay.com

BANSKÁ BYSTRICA – V ovzduší na celom území Slovenska počas uplynulých dní stále dominoval peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy. Alergologicky významné koncentrácie na väčšine územia Slovenska dosahovali denné koncentrácie peľu paliny a ambrózie, ktoré sú najvýznamnejšími alergénmi neskorého leta. Súčasnú peľovú situáciu takto charakterizovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR.

 

Peľ tráv z čeľade lipnicovitých dosahoval už len nízke až veľmi nízke koncentrácie. Vo veľmi vysokých hladinách sa udržiavali denné koncentrácie spór húb (plesní). „Najvyššie koncentrácie peľu paliny zachytili najmä v Banskej Bystrici, ale aj v Nitre, Žiline, Košiciach a Bratislave. Nepríjemnou správou pre alergikov je, že výraznejšie narástli denné koncentrácie peľu inváznej ambrózie najmä v teplejších oblastiach Slovenska, pričom najvyššie denné koncentrácie jej peľu zachytila monitorovacia stanica v Banskej Bystrici a v Nitre. Peľ tejto silne alergizujúcej rastliny zachytili aj v Bratislave a Košiciach. Banská Bystrica mala v uplynulých dňoch aj najvyššie koncentrácie peľu pŕhľavy, pričom monitorovacia stanica v Banskej Bystrici zachytila až 374 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu,“ konštatovala Lafférsová s tým, že pomerne hojne sa peľ pŕhľavy vyskytuje aj v Žiline, Bratislave, Košiciach a Nitre.

Vyskytoval sa tam ešte aj iný peľ

Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ mrlíka, skorocelu, štiavu, rastlín z čeľadí astrovitých a mrkvovitých. Vo veľmi vysokých koncentráciách sa udržali aj denné hladiny spór húb (plesní) a boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a Alternária. Ich denné koncentrácie po dažďoch a oteplení vždy výrazne narastajú.

Pre tieto a nasledujúce dni sa podľa odborníkov dominantným a najsilnejším alergénom stáva palina a ambrózia. Denné koncentrácie ich peľu v ovzduší budú dosahovať vyššie, alergologicky významné hladiny na celom území Slovenska. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých sa bude v ovzduší vyskytovať len sporadicky v nízkych denných koncentráciách. Vo vyšších koncentráciách sa udrží peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy. Ustálené ostávajú denné koncentrácie peľu burín – skorocelu, štiavu a mrlíkov. Spóry húb (plesní) budú naďalej dosahovať veľmi vysoké koncentrácie.

Informácie o peľovej situácii na Slovensku poskytla agentúre SITA hovorkyňa RÚVZ Banská Bystrica Mária Tolnayová.