Nitra Regióny

V Nitre bojujú proti voľne pohodeným injekčným striekačkám. Chcú tak znížiť riziko prenosu ochorení

Zdroj: FB / STORM

NITRA – Na autobusovej stanici v Nitre pribudne bezpečnostný verejný kontajner Fixpoint na injekčné striekačky. Osadí ho nitrianske združenie Storm, ktoré sa dlhodobo venuje sekundárnej prevencii drogovej závislosti formou terénnej práce s užívateľmi drog.

 

Bezpečnostný kontajner bude druhým na Slovensku, prvý bol nainštalovaný pred polrokom v Trnave. “Kontajner dávame preto, aby sme sa vyhli nachádzaniu striekačiek na zemi v meste, čo sa nám reálne deje,“ vysvetlil dôvody inštalovania Pavol Ščasný, štatutárny zástupca združenia Storm. Nádoba Fixpoint je podľa jeho slov určená pre injekčných užívateľov drog, ktorí nechcú nosiť pri sebe použité injekčné striekačky, ale zároveň ich nechcú len tak odhodiť na trávnik alebo na pieskovisko.

Cieľom Fixpointu je znížiť riziko náhodného prenosu krvou prenosných ochorení na majoritnú populáciu týmto spôsobom zberu a bezpečnej likvidácie injekčných striekačiek. Kontajner budú pravidelne kontrolovať pracovníci združenia. Vyberú z neho zahodené ihly, ktoré bezpečne zlikvidujú. Fixpoint bude osadený v blízkosti verejných toaliet na autobusovej stanici v Nitre, slúžiť bude od stredy 17. júla.