Politika Top Zahraničné

Triumf Merkelovej v Nemecku: Úspech krajnej pravice vyhnal ľudí do ulíc

BERLÍN – V nedeľňajších nemeckých parlamentných voľbách zvíťazila Kresťanskodemokratická únia Nemecka/Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CDU/CSU) kancelárky Angely Merkelovej. Podľa webstránky ústrednej volebnej komisie získala po spočítaní výsledkov vo všetkých 299 volebných okresoch 33 percent hlasov.

Na druhom mieste skončila Sociálno-demokratická strana (SPD) Martina Schulza s 20,5 percentami a tretia je krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) s 12,6 percentami. Ďalej nasledujú Slobodná demokratická strana (FDP), ktorá získala 10,7 percenta, ľavicová Die Linke s podporou 9,2 percenta a Zelení s 8,9 percentami.

Volebná účasť podľa ARD dosiahla 75,9 percenta.

Demonštrácie v Berlíne

Po úspechu krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) do ulíc včera vyšli stovky demonštrantov. V Berlíne sa protestujúci zišli pred budovou klubu, kde členovia strany oslavujú svoje tretie miesto, a vykrikovali slogany ako „Celý Berlín nenávidí AfD” a „Nacistické prasatá”. Niekoľkí demonštranti hádzali na policajtov, ktorí im bránili vo vstupe do budovy, fľaše.

Proti strane, ktorá sa stavia proti migrantom a islamizácii, protestuje aj zhruba 300 ľudí vo Frankfurte nad Mohanom a okolo 400 osôb v Kolíne nad Rýnom. Protesty sú súčasťou národnej kampane „Nacionalizmus nie je alternatíva”.

Foto: SITA