Domáce Politika

V nedeľu lídri EÚ odobria rozchod s Britániou, tvrdí premiér Pellegrini

Peter Pellegrini - Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA  – O právnom texte dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ a o návrhu politickej deklarácie k rámcu budúcich vzťahov a koordinácii ďalšieho postupu budú v nedeľu rokovať lídri Európskej únie. Slovensko bude na summite zastupovať premiér Peter Pellegrini.

Text dohody o vystúpení upravuje otázky vysporiadania britských záväzkov vyplývajúcich z členstva v EÚ a zabezpečuje plynulý prechod Spojeného kráľovstva k statusu tretej krajiny vo všetkých sektorálnych a horizontálnych oblastiach. Pôvodne mali lídri EÚ dohodu o brexite schváliť v októbri, aby ju stihli odobriť parlamenty, pre turbulencie na britskej politickej scéne sa však konsenzus podarilo nájsť v novembri. Británia opustí európsky klub 29. marca 2019.

Návrh dohody počíta so zachovaním otvorenej írskej hranice a tiež s prechodným obdobím, počas ktorého Spojené kráľovstvo zostane súčasťou vnútorného trhu a colnej únie, ale nebude sa podieľať na rozhodovacích procesoch EÚ. Práve otázka írskej hranice bola najväčším zádrheľom v rokovaniach, keďže otázka írskej hranice súvisí aj so zachovaním mieru. Prechodné obdobie, proti ktorému vystupovali prívrženci brexitu, zároveň napomôže zmierneniu negatívnych dopadov a občania aj podnikateľský sektor budú mať možnosť pripraviť sa na plynulý prechod a adaptovať sa na nové podmienky vzájomných vzťahov.

Pokiaľ ide o priority Slovenska, v rokovaniach naši diplomati kládli dôraz na postavenie a práva Slovákov v Británii, na to, aby Londýn dodržal svoje finančné záväzky a stáli sme za požiadavkami Írska. Odchod Spojeného kráľovstva pocíti aj naša ekonomika, dopady by ale nemali byť zásadné. Dokonca niektorí politici, medzi nimi i Pellegrini, dúfajú, že keď sa budú niektoré firmy sťahovať na kontinent, za svoj domov by si mohli vybrať Slovensko. K dohode bude pripojená politická deklarácia o rámci budúcich vzťahov, ktorá obsahuje náčrt oblastí budúcej spolupráce, ako napríklad ekonomické partnerstvo, oblasť bezpečnosti, obrany a zahraničných vecí.

Hoci sa podarilo dosiahnuť dohodu o írskej hranici, v posledných dňoch sa objavujú problémy s Gibraltárom. Španielsky premiér Pedro Sánchez sa už vyhrážal vetovaním dohody. Sánchez na twitteri napísal, že postoje Británie a Španielska k tejto téme zostávajú vzdialené“ a ak „nenastanú zmeny, budeme vetovať brexit“. Španielsko chce, aby budúcnosť Gibraltáru bola bilaterálnou záležitosťou medzi Londýnom a Madridom. Španielsko však nemá právo veta na dohodu o odstúpení, ktorá nemusí byť schválená jednohlasne. Mohlo by však zdržať budúcnosť dohody o voľnom obchode medzi Britániou a EÚ, ktorú musí schváliť všetkých 27 členských štátov EÚ.

Brexit však stále ostáva väčšou otázkou na ostrovoch ako na kontinente. Európskej únii sa na prekvapenie mnohých podarilo udržať jednotu, a to nielen len medzi 27 krajinami navzájom, ale aj medzi inštitúciami a krajinami. Zatiaľ Mayová v Londýne čelí kritike nielen zo strany zástancov členstva v Únii, ktorí sa dožadujú druhého referenda, ale aj z vlastnej Konzervatívnej strany. Jej kabinet po oznámení, že našla dohodu s EÚ, opustilo viacero ministrov, medzi inými i minister pre brexit Dominic Raab, ktorý dohodu pomohol vyjednať. Ďalší si zatiaľ robia zálusk na Downing street 10.

Budúcim premiérom by sa veľmi rád stal exminister zahraničných vecí Boris Johnson. Dohodu ostro kritizovala aj Labouristická strana, ktorá má na čele kontroverzného Jeremyho Corbyna. Podľa neho podoba brexitu, na akej sa dohodol Londýn a Brusel, je „najhorším z možných scenárov“, a to najmä preto, že Británia bude musieť na základe tejto dohody naďalej plniť niektoré kritériá EÚ, napriek tomu, že nebude mať žiadny dosah na ich tvorbu.