Spoločnosť Zahraničné

V nákladnom aute vo Veľkej Británii objavili 39 mŕtvol, vodiča zatkla polícia

Na leteckej snímke forenzní experti vyšetrujú na mieste nálezu tridsaťdeviatich osôb vo vnútri nákladného auta v priemyselnom parku 23. októbra 2019 v britskom grófstve Essex. Zdroj: TASR/AP

LONDÝN – Tridsaťdeväť mŕtvych osôb našli vo vnútri nákladného auta v priemyselnom parku v britskom grófstve Essex. Informovala o tom v stredu televízna stanica Sky News.

 

O náleze informovala polícia. Ako uvádza echo-news, kamión pochádza z Bulharska a v sobotu 19. októbra údajne prekročil hranice. Nákladné auto našli v priemyselnej zóne Waterglade v meste Grays východne od Londýna. Obete boli vyhlásené za mŕtve priamo na mieste. Vodiča auta zatkli. Okolie priemyselného parku uzavreli.

“Ide o tragickú udalosť, keď o život prišiel veľký počet ľudí. Pokračuje vyšetrovanie s cieľom zistiť, čo sa stalo,” uviedol policajný šéf v Essexe Andrew Mariner.  “Mŕtvoly budeme identifikovať, ale to môže byť dlhý proces,” informoval ďalej. “Myslíme si, že nákladné auto pochádza z Bulharska a v sobotu dorazilo do Holyhead,” dodal hovorca polície. Holyhead je prístavné mesto na severozápade Walesu. 

Vodič vozidla bol zatknutý pre podozrenie z vraždy. Mal by to byť 25-ročný muž zo Severného Írska.

Premiér Johnson je zdesený z nálezu

Britský premiér Boris Johnson vyjadril v stredu zdesenie nad nálezom 39 mŕtvych osôb v návese kamióna v priemyselnom parku v britskom grófstve Essex. Informovala o tom televízna stanica Sky News.

“Som zhrozený z tejto tragickej udalosti v Essexe,” uviedol na Twitteri. Informoval, že britské ministerstvo vnútra úzko spolupracuje s políciou v Essexe, aby presne zistili, čo sa udialo. “Moje myšlienky sú so všetkými tými, čo prišli o život a s ich blízkymi,” dodal Johnson.

Políciu a záchrannú službu privolali do priemyselného parku Waterglade v meste Grays v noci približne o 02.40 h. Všetkých 39 osôb vyhlásili na mieste za mŕtvych a vodiča kamióna, 25-ročného muža zo Severného Írska, zatkli pre podozrenie z vraždy.

Podľa polície, ktorá priemyselný park uzavrela, prišlo vozidlo zrejme z Bulharska a na územie Británie vstúpilo v sobotu vo waleskom meste Holyhead. Sky News označuje trasu z Bulharska do Británie cez Holyhead za netradičnú a predpokladá, že kamión prechádzal cez írsky Dublin.

“Ide o tragickú udalosť, keď o život prišiel veľký počet ľudí. Pokračuje vyšetrovanie s cieľom zistiť, čo sa stalo,” uviedol policajný šéf v Essexe Andrew Mariner. Dodal, že prebieha identifikácia mŕtvych a očakáva, že to bude dlhý proces.

Podľa denníka Independent je medzi mŕtvymi 38 dospelých a jedna osoba v tínedžerskom veku.

Bulharské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že o udalosti nemalo “žiadne informácie”, kým o nej neinformovali britské médiá. “Naše veľvyslanectvo je v kontakte s miestnymi úradmi a prešetrujú tento prípad,” konštatovalo ministerstvo pre denník Dnevnik.

Spravodajský server BBC pripomína, že v júni roku 2000 našli v nákladnom aute v Doveri 58 udusených čínskych imigrantov.