Poprad Prešov Regióny

V Mlynici otvorili novú materskú školu, nachádza sa v lese. Na deti čakajú viaceré činnosti

Pedagógovia chcú deťom umožniť veľa pohybu v prírode za každého počasia. Zdroj: krasnesady.sk

POPRAD – Školský rok sa dnes začal aj v novej materskej škole v Mlynici neďaleko Popradu, vybudovali ju v lesnom prostredí v areáli Zariadenia lesnej pedagogiky. Jej prioritou je umožniť deťom veľa pohybu a aktivít v prírode za každého počasia.

 

„Práve prostredie lesa nám poskytuje veľa možností, ako aj pri bežnej vychádzke rozvíjať u detí trpezlivosť, vytrvalosť, vzájomnú spoluprácu. Deti budeme zapájať do bežných činností v škôlke, môžu pomáhať v kuchyni, starať sa o zeleninovú záhradku či kvety,“ vysvetlila jedna z pedagogičiek novootvorenej materskej školy Erika Kicová.

Kým Zariadenie lesnej pedagogiky funguje už druhý rok, materská škola v lese otvorila svoje brány po prvýkrát až dnes. Ide o reakciu na rastúci trend vzdelávania detí vonku, v prírode, a to už od materských škôl. „Dnes je tu spoločenský dopyt, aby sa vzdelávanie detí uskutočňovalo vo väčšom kontakte s prírodou a s reálnym životom,“ vysvetlil jednu z hlavných myšlienok vzniku projektu Ondrej Zoričák, zriaďovateľ oboch inštitúcií. Potvrdil tiež, že o takýto spôsob vzdelávania je záujem hlavne v škandinávskych krajinách, no postupne aj na Slovensku.

Základnou výbavou gumáky a pršiplášť

Keďže materská škola sa nachádza v areáli Zariadenia lesnej pedagogiky, niektoré aktivity plánujú prepájať aj so staršími deťmi, ktoré navštevujú programy v tomto zariadení. „Vzhľadom na prostredie a zameranie budú základnou výbavou našich detí v škôlke gumáky, pršiplášť a ruksaky,“ doplnila Kicová.

Materská škola a Zariadenie lesnej pedagogiky sú súčasťou novovznikajúcej obytnej lokality Krásne Sady Mlynica, založenej na princípoch permakultúry, teda udržateľného rozvoja. Areál Krásnych Sadov sa rozprestiera na ploche viac ako 100 hektárov. Nachádzajú sa päť kilometrov od Popradu.