Prešov Regióny

V meste Prešov je už 100 priechodov pre chodcov s LED prisvetlením

Zdroj: mesto Prešov

PREŠOV – Na frekventovanom priechode pre chodcov na Levočskej ulici v blízkosti polikliniky v Prešove pribudli samostatné LED svietidlá. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Tomeka sa vďaka nim zvýšila bezpečnosť prechádzajúcich chodcov. Celkovo je v meste 100 priechodov pre chodcov s LED prisvetlením.

 

“Tento počet radí mesto Prešov k slovenským lídrom v aktívnom prístupe k bezpečnosti chodcov na priechodoch. Cena za osvetlenie priechodu pre chodcov na štvorprúdovej ceste na Levočskej ulici bola takmer 7600 eur s DPH vrátane zemných a elektroinštalačných prác,” povedal Tomek.

Lokalita pri poliklinike bola vybraná podľa neho aj v nadväznosti na novozrekonštruovanú križovatku Levočská – Obrancov mieru, ktorá bola odovzdaná do prevádzky vo februári tohto roka. “Ak je priechod osvetlený týmto špeciálnym svietidlom, vodič vidí prechádzajúceho chodca vďaka bielemu svetlu v takzvanom pozitívnom kontraste. V praxi to znamená, že chodec je z vodičovho pohľadu veľmi dobre osvetlený voči okolitému prostrediu a samotnej ceste, ktorá je tmavá,” vysvetlil Tomek.