Politika Spoločnosť Zahraničné

V Manchestri a jeho okolí sprísňujú od piatka protipandemické opatrenia

Cyklista prechádza okolo nápisu prepáčte, sme zatvorený v Manchestri. Zdroj: TASR / AP

LONDÝN – Britský premiér Boris Johnson oznámil v utorok sprísnenie protipandemických opatrení v meste Manchester a jeho priľahlých oblastiach, ktoré začnú platiť od piatka. Informovala o tom agentúra DPA.

 

O nových opatreniach v oblasti Veľkého Manchestru má vo štvrtok hlasovať britský parlament. Sprísnené obmedzenia zahŕňajú uzatvorenie pubov a barov, ak neponúkajú aj jedlo. Stretávať sa nesmú ľudia z rôznych domácností a obmedzenia kontaktov budú platiť aj pre stretnutia vonku. Ľuďom sa navyše odporúča necestovať z a do tejto oblasti. Johnson ohlásil zmeny na tlačovej konferencii po tom, čo sa nepodarilo dosiahnuť zhodu s miestnymi predstaviteľmi. Tá sa týkala výšky finančnej pomoci vlády určenej pre najchudobnejšie komunity, ktoré prísne reštrikcie ešte viac zasiahnu. Johnson neuviedol, akú pomoc tento región nakoniec dostane.

Británia hlásila v utorok denný prírastok viac ako 21.000 novonakazených koronavírusom, čím ich celkový počet stúpol na viac než 762.000. V krajine pribudlo i 241 obetí na životoch; na ochorenie COVID-19 tam už evidujú takmer 44.000 úmrtí. Celkovo však podľa Národného štatistického úradu (ONS) môže ísť až o 59.000 súvisiacich úmrtí vzhľadom na úmrtné listy, v ktorých sa spomína, že zosnulá osoba sa nakazila koronavírusom.