Spoločnosť Zahraničné

V Londýne vydražili okuliare Johna Lennona. Cena bola poriadne vysoká

Zdroj: TASR/AP

LONDÝN – Jedny zo slnečných okuliarov, ktoré nosil spevák John Lennon z legendárnej britskej skupiny The Beatles, predali na dražbe v Londýne za 137.500 libier (približne 164.700 eur). Informovala o tom tlačová agentúra AFP, ktorá citovala vyhlásenie aukčnej spoločnosti Sotheby’s.

 

Pre Lennona typické okuliare s okrúhlym zlatistým rámom a sklami zafarbenými dozelena nechal vydražiť Alan Herring, niekdajší šofér bubeníka Beatles Ringa Starra a ďalšieho člena skupiny Georgea Harrisona. Uviedol, že Lennon ich nechal v lete roku 1968 na zadnom sedadle Ringovho mercedesu, pričom mali uvoľnené jedno sklo a jednu stranicu.

“Spýtal som sa Johna, či chce, aby som mu ich nechal opraviť. Povedal mi, aby som si nerobil starosti, že ich mal iba kvôli výzoru!” vysvetlil Herring. Okuliare, ktoré Herring nikdy nedal opraviť, nakoniec kúpil nemenovaný dražiteľ.

Súčasťou dražby boli aj iné zberateľské predmety pochádzajúce od The Beatles vrátane náhrdelníka s kravskými zvonmi. Ten kedysi nosil Harrison a predal sa za 10.000 libier (približne 8900 eur).

V roku 1980 zavraždil vtedy 40-ročného Lennona v New Yorku jeden z jeho fanúšikov. Harrison zomrel v roku 2001 na rakovinu vo veku 58 rokov.