Regióny Žilina Liptovský Mikuláš Ružomberok

V Liptovskom Mikuláši ušetria na plate primátora, stal sa poslancom NR SR. Na platy zamestnancov nesiahli

Zdroj: TASR / Michal Svítok

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ/RUŽOMBEROK – Výdavky na plat primátora v Liptovskom Mikuláši budú tento rok nižšie. Ján Blcháč sa totiž stal poslancom Národnej rady SR a v primátorskej funkcii tak môže poberať iba minimálnu mzdu 580 eur. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa radnice Viktória Čapčíková, na mzdy mestských úradníkov v čase koronavírusovej krízy nesiahli. V rovnakom duchu sa vyjadril aj hovorca Ružomberka Viktor Mydlo, ale pripustil, že pri aprílovej obmedzenej prevádzke úradu sa možno budú platy redukovať, čo sa týka aj vedenia radnice.

 

Hovorcovia dvoch najväčších miest na Liptove sa zhodujú, že mestskí úradníci napriek obmedzeniam pracujú na 100 percent. “O redukcii platov zamestnancov sme doposiaľ neuvažovali, pretože práve v tejto mimoriadnej situácii plnia zamestnanci nášho mesta mimoriadne úlohy. Musia totiž zabezpečovať agendu aj za kolegov, ktorí čerpajú ošetrovné z dôvodu výpadku škôl,” uviedla Čapčíková.

V Liptovskom Mikuláši zachovali pracovný čas zamestnancov, upravili len úradné hodiny pre verejnosť. “Napriek tomu, že sa dvere mestského úradu pre klientov o 11:00 zatvárajú, úradníci aj naďalej do konca svojej pracovnej doby riešia agendu prostredníctvom telefónov alebo mailov. Niektorí pracujú aj v režime homeoffice, ale aj ten má presne nastavené pravidlá a denne je kontrolované jeho dodržiavanie vedúcimi pracovníkmi,” skonštatovala hovorkyňa najväčšieho mesta na Liptove.

Platy zamestnancom neznížili

Ružomberský hovorca Viktor Mydlo odhadol pomer práce priamo na úrade a práce z domu 50 na 50. “Nemá to ale vplyv na výkon úradu, keďže to nie je ani pracovné voľno, ani dovolenka. Mesto momentálne neznížilo platy svojim zamestnancov, keďže pracujeme na sto percent. Očakávame však, že v apríli, keď bude výkon úradu obmedzený, pristúpime k zavedeniu 60-percentného platu všetkým úradníkom vrátane vedenia,” uviedol Mydlo.

Podobný scenár pripúšťajú aj v Liptovskom Mikuláši. “Budeme prehodnocovať prognózy vývoja podielových daní a brať do úvahy aj reakciu štátu na tento vývoj, až vtedy sa začneme rozhodovať, či je potrebné robiť opatrenia aj voči zamestnancom nášho mesta,” dodala Čapčíková.