Prešov Regióny

V Lemešanoch opäť nainštalovali nadrozmernú veľkonočnú kraslicu

V obci Lemešany v okrese Prešov nainštalovali počas víkendu na námestí najväčšiu kraslicu na Slovensku, ozdobenú vrchnákmi z PET fliaš. Zdroj: TASR / František Iván

LEMEŠANY – Obec Lemešany v okrese Prešov bude aj tohtoročné veľkonočné obdobie zdobiť najväčšia kraslica na Slovensku ozdobená vrchnákmi z PET fliaš. Na námestie ju opätovne nainštalovali počas uplynulého víkendu.

 

Ako pre TASR povedal autor myšlienky a realizátor Jozef Kuruc z Lemešian, kraslicu po prvý raz odhalili v roku 2015, počas roka býva uložená a prikrytá na obecnej ploche. „Potom ju odkrývame a dávame na miesto tak, že ju ťaháme za traktorom,“ uviedol.

Čo sa týka opráv, odkedy vznikla, bolo ich minimum. „Sem-tam nejaký vrchnák odletí, ale prilepí sa naspäť,“ spresnil s tým, že v prípade potreby majú v zásobe dosť vrchnákov, keďže ich vyzbierali 200.000 a na kraslicu použili približne 60.000. „Rozmýšľame aj nad niečím novým, nemalo by ísť o kraslicu, ale niečo, čo by spestrilo život v našej obci,“ povedal.

Kraslica má v najširšej časti obvod 958 centimetrov, na jej vrchnej časti je zo štyroch strán vyobrazený erb obce Lemešany. Hmotnosť ozdobeného megavajca z polystyrénu pokrytého stierkou, lepidlom a vrchnákmi z PET fliaš, je asi 600 kilogramov. „Aj keď je to päť rokov, ľudia vždy prichádzajú a kraslicu obdivujú,“ dodal Kuruc. Vajce s výškou 510 centimetrov je zapísané do Knihy slovenských rekordov.