Top Župné voľby

V Košickom kraji sa očakáva tuhý boj. Županom túži byť 15 kandidátov

KOŠICE – Zapisovateľka volebnej komisie Košického samosprávneho kraja (KSK) Melánia Kolesárová do polnoci 5. septembra prevzala 15 kandidačných listín na post predsedu KSK do novembrových volieb.

V stredu popoludní o tom informovala hovorkyňa KSK Zuzana Bobríková. Z celkového počtu uchádzačov sú traja koaliční kandidáti, osem kandidátov nominovali jednotlivé politické subjekty a štyria kandidujú ako nezávislí. Medzi kandidátmi je aj jedna žena.

Favoritom smerák Raši

Primátora mesta Košice Richarda Rašiho nominovala koalícia SMER – sociálna demokracia, Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja, Strana zelených Slovenska, Starostovia a nezávislí kandidáti. Rastislava Trnku nominovala koalícia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sloboda a Solidarita, Kresťanskodemokratické hnutie, NOVA, ŠANCA. Karola Patakyho nominovala koalícia MOST-HÍD, SKOK – Európski liberálni demokrati.

Jednotlivé politické subjekty nominovali týchto kandidátov: Jarmilu Tkáčovú Slovenská národná strana, Rudolfa Botka – NOVÝ PARLAMENT, Jozefa Červeňáka Rómska iniciatíva Slovenska, Olivera Petríka – JEDNOTA – ľavicová strana Slovenska, Lukáša Sisáka Komunistická strana Slovenska, Jána Struka STRANA MODERNÉHO SLOVENSKA (SMS), Štefana Surmáneka Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, Adama Šepetka Nezávislosť a Jednota.

Medzi štyrmi nezávislými kandidátmi sú Róbert Bačinský, Jozef Bobík, Jaroslav Džunko, Vladislav Stanko. Kandidačné listiny teraz preskúma a zaregistruje volebná komisia.

Trebuľa už nekandiduje

Košický samosprávny kraj mal k 31. januáru tohto roka 798 015 obyvateľov. Vychádzajúc z platnej legislatívy oprávnení voliči rozhodnú o obsadení 57 poslaneckých mandátov v 11 volebných obvodoch. Ide o rovnaký počet mandátov aj volebných obvodov ako v predchádzajúcich voľbách.

Košický samosprávny kraj v prvom volebnom období viedol Rudolf Bauer, ďalšie tri volebné obdobia stál na jeho čele Zdenko Trebuľa, ktorý v aktuálnych voľbách už nekandiduje.

V roku 2013 bolo pre voľby do orgánov samosprávnych krajov na post predsedu KSK zaregistrovaných desať uchádzačov, jedna z nich bola žena. Šiesti kandidáti mali za sebou jednu politickú stranu, dvoch nominovali koalície a dvaja kandidáti boli nezávislí.

Foto: Richard Raši