Košice Regióny

V Košiciach sa bude obnovovať trolejbusová doprava. Prispeje aj Československý Dopravák

V Košiciach chcú obnoviť trolejbusy. Foto: archív

KOŠICE – K obnoveniu trolejbusovej dopravy v Košiciach chce prispieť aj dopravný magazín Československý Dopravák. Mestu bezplatne venuje trolejbus typu Škoda 15 Tr, ktorý pomocou dobrovoľníkov z Česka a Slovenska upravuje do špeciálneho retro prevedenia. TASR o tom za uvedené periodikum informoval Martin Žarnovický.

 

„Pôjde o rovnaké vozidlo, aké v meste kedysi premávalo. Nadšenci a dobrovoľníci ho v minulých týždňoch dokonca zrekonštruovali do retro prevedenia, aby čo najviac pripomínal rok 1993, keď trolejbusy v meste začali slávnostne premávať,“ uviedol s tým, že projekt dostal symbolický názov Československý trolejbus.

Dobrovoľníci ho natreli do historického červeno-krémového náteru a dostal aj pôvodný erb mesta Košice. Na trolejbuse odpracovali viac ako 600 hodín, aktuálne ho opravujú v Ostrave.

Dobrovoľníci natreli trolejbusy do červeno-krémového náteru. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Československý trolejbus má byť v nasledujúcich týždňoch prevezený na východné Slovensko, verejnosti bude predstavený na plánovanom podujatí Košický trolejbusový deň. „Vďaka rozšíreniu vozového parku zároveň pomôže s obnovením pravidelnej prevádzky trolejbusov v meste. Podľa plánov by mal už čoskoro premávať na linke 71 z Lingova do centra mesta a na sídlisko KVP,“ uviedol Žarnovický. Podľa neho prostredníctvom tohto trolejbusu bude môcť byť trolejbusová infraštruktúra naďalej využívaná, čo by mohlo byť prvou etapou k trvalému návratu trolejbusov do Košíc ešte pred zakúpením nových vozidiel.

Vedenie mesta prejavuje vôľu vrátiť trolejbusy do Košíc. Primátor Jaroslav Polaček pre TASR potvrdil spoluprácu na uvedenom projekte. „Nechceme, aby stál v halách. Mohol by sa dostať na trasy nášho mesta, no sú potrebné ešte rôzne licencie a podobne. Ale chceme urobiť všetko preto, aby bol aj tejto trolejbus súčasťou našej možno historickej výbavy mesta v rámci Dopravného podniku mesta Košice,“ povedal.

Nepremávajú už štyri roky

Trolejbusy prestali v Košiciach premávať pred štyrmi rokmi. Šéfredaktor magazínu Libor Hinčica sa vyjadril, že v rovnakom čase sa ostatné mestá na západe snažili tento ekologický dopravný systém výrazne rozvíjať alebo opätovne spúšťať. Takmer po 50 rokoch sa trolejbusy vrátili aj do Prahy.

Československý Dopravák tiež pripomína, že trolejové vedenie v Košiciach odstránené nebolo, no časť nepotrebného vozového parku bola odpredaná a zvyšok je prevažne nepojazdný. V súčasnosti je v prevádzke len takzvaný Dobrý trolejbus, ktorý premáva počas nedieľ. Ide o propagačné jazdy.