Domáce Politika

V koalícii PS/Spolu bude nový odborník na školstvo. Hovorí o kríze zamestnanosti v najbližších rokoch

Zdroj: FB / Ivan Štefunko • Progresívne Slovensko

BRATISLAVA (TASR/SITA) – Odborníkom na oblasť školstva v koalícii Progresívne Slovensko/Spolu-občianska demokracia (PS/Spolu) bude Vladimír Šucha. Ako povedal na dnešnej tlačovej konferencii, dôležité bude v nasledujúcom období prepojiť výskum s biznisom.

 

„V opačnom prípade bude mať táto úspešná krajina veľmi vážne problémy. Je dôležité, aby sme spojili všetky sily, všetok um a pritiahli úspešných ľudí zo zahraničia späť na Slovensko, aby sme zlepšili oblasti, v ktorých Slovensko zaostáva, ako sú veda a inovácie,“ priblížil Šucha. Univerzity budú podľa neho musieť pracovať viac so základnými a strednými školami a s podnikateľským prostredím.

Hlavné oblasti v školstve, ktorým sa bude venovať, sú podľa Šuchu obsiahnuté v programe koalície PS/Spolu a ten verejnosti predstavia v najbližších dňoch. „Musíme sa dívať na oblasť školstva ako na jeden ekosystém. Rovnako dôležité ako kvalitné odborné vzdelávanie sú aj veci, ktoré robíme popri škole. Človek sa musí vzdelávať celý život. Bez celoživotného vzdelávania totiž nedokážeme priniesť potrebné zmeny,“ dodal Šucha.

Riaditeľ výskumného centra, aj tajomník Misie v EÚ

Predseda Progresívneho Slovenska (PS) a volebný líder koalície PS/Spolu Michal Truban na tlačovej konferencii uviedol, že vzdelávanie je pre nich prioritou, nielen v strane, ale aj v koalícii. „Práve preto som rád, že sme do koalície získali takého experta na vzdelávanie, ako je Vladimír Šucha,“ konštatoval Truban.

Vladimír Šucha pôsobil 13 rokov ako najvyššie postavený slovenský úradník v Európskej komisii (EK), v ktorej šéfoval Spoločnému výskumnému centru. Toto centrum, ktoré má približne tritisíc zamestnancov, viedol od roku 2014. Vedci a výskumníci z rôznych krajín spracúvajú v centre dáta a analýzy z rôznych oblastí, ako sú energetika, doprava, životné prostredie či migrácia. Šucha predtým viedol Agentúru na podporu výskumu a vývoja v Bratislave, ktorá rozdeľuje granty na vedu a výskum. Bol aj tajomníkom Misie Slovenska pri Európskej únii a zodpovedal za vedu, vzdelávanie a kultúru.

Hrozí kríza zamestnanosti

Podľa Šuchu musí Slovensko dobiehať veľa vecí v oblasti neformálneho vzdelávania, umelej inteligencie aj digitálnej revolúcie. Šucha tvrdí, že na Slovensku za päť rokov nastane kríza zamestnanosti. „Nebude spojená s migrantmi, ani s umelým prerušením tehotenstva, ale bude spojená s automatizáciou, umelou inteligenciou a digitálnou revolúciou,“ uviedol.

Ďalej hovorí, že Slovensko musí viac investovať do vzdelávania, vytvárať viac miest v malých inovatívnych podnikoch, preškoliť ľudí. „Musíme prepojiť aj biznis s výskumom, inak bude mať táto krajina veľké a vážne problémy v budúcnosti. Máme veľa ľudí za hranicami a verím, že budem pre nich príkladom, aby sa vrátili späť,“ dodal.

Chce sa sústrediť aj na neformálne vzdelávanie, ktoré považuje za rovnako dôležité ako formálne. „Veci, ktoré robíme v škole, sú rovnako dôležité, ako tie, ktoré robíme popri škole.“ Najväčšie problémy vidí v tímovej spolupráci, líderstve a v záujme mladých ľudí pri objavovaní nových vecí. „Všetko to musí byť spojené s odborným vzdelávaním, kvalitnými univerzitami a celoživotným vzdelávaním,“ priblížil Šucha.