Domáce Politika Top

V koalícii je opäť dusno. Dankovi ministri nepodporili zvýšenie minimálky

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Minimálna mzda pôjde hore. Na svojom dnešnom zasadnutí o tom rozhodli ministri vlády Petra Pellegriniho. Nie však všetci. Za návrh z dielne rezortu práce, pod vedením Jána Richtera (Smer-SD), nezdvihli ruky ministri za SNS. Okrem ministra obrany Petra Gajdoša, ministerky kultúry Ľubice Laššákovej a ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej ho nepodporil ani šéf rezortu spravoldivosti Gábor Gál (Most-Híd). Netrvalo dlho a ozval sa predseda parlamentu a vládnej SNS Andrej Danko. Premiéra Petra Pellegriniho obvinil z porušenia koaličnej dohody. Vládna trojka tak musí v krátkom čase riešiť ďalší problém a odborná diskusia o tom, či je dvíhanie platov dobrým alebo zlým krokom, zostalo v pozadí politických škriepok.

 

Vláda dnes zvýšila minimálnu mzdu z pôvodných 520 eur na 580 eur. “Našou prioritou musí byť zvyšovanie životnej úrovne ľudí. Súčasná vláda, ale aj tá predchádzajúca, ktorej súčasťou bol Smer-SD, prijala množstvo sociálnych opatrení,” povedal po rokovaní vlády Peter Pellegrini. Rapídne zvýšenie minimálnej mzdy na 580 eur predstavuje podľa neho zdravý konsenzus medzi tými, ktorí pracujú a tými, ktorí im túto prácu dávajú. “Budúci rok dôjde k zvýšeniu minimálnej mzdy a zvýšeniu nezdaniteľnej časti základu dane, čistý príjem zo zvýšenia minimálnej mzdy tak bude vyšší. U ľudí zostane v peňaženkách opäť viac,” uviedol spokojný premiér.

Spokojný bol po zasadnutí vlády aj minister práce Ján Richter. Avšak už v čase, keď Pellegrini na Úrade vlády SR prezentoval tento “úspech” bolo jasné, že koalícia má zarobené na ďalší vnútorný konflikt.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Rozhorčený Danko

Zákon totiž nepodporil ani jeden z ministrov SNS, ako ani Gábor Gál z Mosta-Híd. To, že zvýšenie minimálnej mzdy neprešlo na vláde, konsenzuálne priznal po rokovaní vlády aj sám premiér. To, prečo sa tak stalo, krátko na to ozrejmil líder SNS a predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý opäť hovorí o porušení koaličnej dohody. “Po vyhlásení predsedu vlády som ostal prekvapený a sklamaný, že Peter Pellegrini dal hlasovať na zasadnutí vlády o minimálnej mzde. Na vláde platí vždy konsenzus, naši predstavitelia sa tentokrát zdržali. Ak má koaličná strana pred rokovaním vlády o danom zákone výhradu, tak sa téma nesilí a ďalej sa o nej rokuje, aby sa každý cítil komfortne,“ vyhlásil. Pellegriniho zároveň obvinil, že si z témy urobil svoje vlastné PR a vytkol mu, že nepreukázal jasné dopady zvyšovania minimálnej mzdy na podnikateľskú sféru. Sám vraj preferuje systémové zvyšovanie a premiéra žiadal, aby návrh zákona z dnešného rokovania stiahol, no neurobil tak.

Na Pellegriniho stranu sa nepostavil ani Most-Híd. “Predseda vlády – pán Pellegrini – by na požiadavky koaličného partnera mohol reagovať citlivejšie,” uviedol Béla Bugár.

Predseda parlamentu Andrej Danko opäť hovorí o porušení koaličnej dohody. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Neustále problémy

Nie je to pritom tak dávno, čo koalícia musela riešiť problém týkajúci sa zvyšovania dane na cigarety. Návrh predložil na rokovanie vlády tiež minister za stranu Smer-SD, šéf rezortu financií Ladislav Kamenický. Rovnako, ako teraz pri zvyšovaní minimálnej mzdy, aj v tom prípade to rozhnevalo Andreja Danka. Minulý týždeň dokonca premiér Peter Pellegrini radšej z toho dôvodu ministrov požiadal, aby na vláde nič nepredkladali, kým to neodsúhlasí koaličná rada.

Minimálna mzda má ísť hore. Názory na tento krok vlády sa rozchádzajú. Zdroj: pixabay.com

Názory sa rôznia

Čo sa týka samotného zvyšovania minimálnej mzdy, existuje naň viacero uhlov pohľadov. Nespokojnosť vyslovilo združenie zamestnávateľov Klub 500. Vláda vraj odmietla ich postoje a návrhy. Sami totiž boli za to, aby sa minimálna mzda dvíhala iba na 552 eur.  “Klub 500 je sklamaný z vládou schváleného návrhu. Nemáme nič proti samotnému zvyšovaniu minimálnej mzdy, ako problematické vnímame prepojenie minimálnej mzdy na 42 iných právnych predpisov, v čom je Slovensko svetový unikát. S vyššou minimálnou mzdou sa tak zvyšujú aj mnohé iné príplatky, a tým neúmerne rastú náklady zamestnávateľov. V čase spomalenia európskej i slovenskej ekonomiky to ohrozuje konkurencieschopnosť slovenského priemyslu,” uviedol výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Zástupca zamestnancov, prezident Konfederácie odborových zväzov Marián Magdoško zasa uviedol, že odborári sú radi aj za takéto zvýšenie. “Novela umožňuje sociálne vyjednávanie, ale stanovuje aj vzorec, po ktorom volajú zamestnávatelia, aby sa odpolitizovalo stanovovanie minimálnej mzdy. Naďalej budeme pokračovať v boji za minimálne mzdy. Dnešná etapa pre rok 2020 je ukončená. Je to kompromis medzi chceným a možným,” dodal.

Naopak, spokojný s dnešným rozhodnutím vlády sú v občianskom združení Pracujúca chudoba. “Je dobré, že vláda zdvihla minimálnu mzdu tak razantne. Skok o 60 eur sme tu ešte nemali. Ja osobne by som bol za ešte vyššiu sumu. Reči zamestnávateľov o škodlivosti minimálnej mzdy už začína verejnosť brať ako nudnú a otrepanú pesničku, ktorú budú spievať, či je republika v ekonomickom ochladení alebo v ekonomickom rozmachu. Preto tieto slová už strácajú reálnu váhu,” uviedol jeden zo zakladateľov OZ Milan Kuruc.