Domáce Kauzy Politika Spoločnosť Top

V kauze vraždy novinára sa objavilo ďalšie meno. Má ísť o druhého svedka

Ak sú medializované informácie pravdivé, malo by ísť o ďalšieho svedka, ktorý vypovedá proti Marianovi Kočnerovi. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA – Proti Marianovi Kočnerovi vraj vypovedá ďalší svedok. Hoci v kauze vraždy Jána Kuciaka stále nie je obžalovaný, nové informácie mu priťažujú. Podľa informácií Denníka N totiž mal zaplatiť niekoľko tisíc eur za sledovanie viacerých novinárov. Bol medzi nimi aj Ján Kuciak. 

Človekom, ktorý mal novinárov sledovať, mal byť bývalý novinár a príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Ten sa mal po razií v Kollárove a Komárne prihlásiť na polícií a svedčiť, že za tisíce eur pre Kočnera sledoval Jána Kuciaka a niektorých ďalších novinárov. Mali nimi byť reportér Aktualít Marek Vagovič, reportér SME Adam Valček, šéfredaktor časopisu .týždeň Štefan Hríb a redaktorka Denníka N Monika Tódová.

Podľa informácií Denníka N na políciu nešiel bezprostredne po Kuciakovej vražde, pretože keď sa vraj Kočnera na vraždu pýtal, ten ju rázne poprel. Tóthovi to malo ako vysvetlenie stačiť. Novinárov mal sledovať niekoľko mesiacov a ako odmenu dostávať niekoľko tisíc eur mesačne. Podľa informácií, ktoré mal povedať polícií, mu Kočner povedal, že sa o novinárov zaujíma z dôvodov ich diskreditácie. Malo mu vadiť, že sa zaujímajú o jeho podnikanie a Tóthovi mal tvrdiť, že pripravuje svoju vlastnú diskreditačnú kampaň. Práve kvôli nej údajne chcel na novinárov zozbierať “špinu” .

Na políciu sa mal Tóth prihlásiť až po zadržaní Aleny Zsuzsovej. Keď Kočnera zadržali kvôli kauze zmenky, mal Tóthovi dať kontakt práve na Alenu Zsuzsovú. Tá mala sprostredkovávať kontakt s vešticou, ku ktorej sa údajne chodil Kočner radiť.  Zsuzsová tak prostredníctvom Tótha mala do väzenia Kočnerovi posielať odkazy veštice.  Na základe toho Tóth údajne vyrozumel, že sú s Kočnerom milenci a že ju finančne podporuje. Po tom, čo ju zadržali sa Tóth prihlásil na polícií a vypovedal. Ak sú informácie pravdivé, po Zoltánovi Andruskóovi by  šlo už o druhého svedka, ktorý vypovedá proti Kočnerovi.

Peter Tóth však informácie Denníka N rázne poprel. “Denník N používa jazyk 50-tych rokov a klame. Neviem, čo je vo vyšetrovacom spise, ale výpoveď s mojim menom a mojim podpisom v ňom určite nie je,” povedal Peter Tóth na margo zverejneného článku pre Glob.sk.

Špeciálna prokuratúra sa vyjadrovať nechce, ani nemôže. “Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie sa nebudeme k veci vyjadrovať ani komentovať informácie z neoverených zdrojov. Informácie budú médiám poskytnuté, keď to bude vzhľadom na procesnú situáciu možné tak, aby nebolo sťažené alebo zmarené vyšetrovanie,” napísala pre Glob.sk hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Úrad v minulosti vyzval médiá, aby neinformovali nad rámec oficiálne poskytnutých informácií, aby sa predišlo mareniu stále prebiehajúceho vyšetrovania.

Marian Kočner sa momentálne nachádza vo väzení v Leopoldove. Počas minulého týždňa v jeho nehnuteľnostiach uskutočnili razie.