Košice Regióny

V kauze meganájomného školy obvinila NAKA aj exšéfa odboru školstva KSK

Zdroj: FB / Polícia SR

KOŠICE – V kauze astronomicky vysokého nájomného pre elokované pracovisko strednej školy v Sečovciach Národná kriminálna agentúra (NAKA) v utorok (21. 1.) zadržala a z majetkovej trestnej činnosti obvinila štyri osoby. Medzi nimi sú aj bývalý vedúci odboru školstva Úradu Košického samosprávneho kraja (KSK) Štefan K. a bývalá riaditeľka Spojenej školy Dobšiná, pod ktorú spadá elokované pracovisko, Alica K. Novinárov o tom v stredu informoval predseda KSK Rastislav Trnka, obvinenie potvrdila aj polícia.

 

Obvinenými v kauze sú aj konateľka firmy S1 Beáta P. a Ivan S. “Počas zaisťovacej policajnej akcie s krycím názvom Panda sme zadržali štyri osoby, ktoré vyšetrovateľ NAKA obvinil z majetkovej trestnej činnosti. Vyšetrovateľ spracoval podnet na ich väzobné stíhanie, ktorý predložil aj s vyšetrovacím spisom prokurátorovi úradu špeciálnej prokuratúry. Ten rozhodne o ďalšom postupe,” uviedol pre TASR hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

“Ja verím, že utorkovým krokom NAKA bol jednak daný výstražný prst do budúcna všetkým takýmto skupinám, a jednak si aj všetci ľudia, ktorí možno vedeli o tomto prípade, ale ho prehliadali, uvedomia, že takéto kroky nebudú z úrovne KSK do budúcna akceptované,” povedal Trnka.

Nájomnú zmluvu pre elokované pracovisko v Sečovciach uzatvorila spoločnosť S1 a Spojená škola Dobšiná v septembri 2013 s dodatkom v auguste ďalšieho roku, keď stál na čele KSK Zdenko Trebuľa (Smer-SD). KSK platil ročne za prenájom priestorov na ulici Dargovských hrdinov 71 v Sečovciach spolu s prevádzkovými nákladmi 897.000 eur. Podľa neskoršieho znaleckého posudku Úradu KSK však bola všeobecná hodnota nájmu len 31.700 eur.

Po výmene na poste predsedu KSK v decembri 2017 došlo k finančnej kontrole z Úradu KSK, ktorá zistila v kauze nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami a rozpor zmluvy s viacerými právnymi predpismi. V septembri 2018 Úrad KSK, ktorý je zriaďovateľom školy, informoval o odvolaní riaditeľky Alice K., v novembri sa elokované pracovisko presťahovalo v Sečovciach do iných priestorov, pričom tento nový nájom predstavuje ročne 27.000 eur. Predchádzajúci nájom škola prestala platiť.