Politika Zahraničné

V kampani bolo priveľa špiny, ľudia sa navzájom urážajú, tvrdí ukrajinská volička

Druhé kolo prezidentských volieb na Ukrajine - Zdroj: SITA/AP/Vadim Ghirda

KYJEV – Jedni vravia, že úradujúci ukrajinský prezident Petro Porošenko urobil pre Ukrajinu za uplynulých päť rokov veľa dobrého, iní ho zas kritizujú za nesplnené predvolebné sľuby a chcú ho vymeniť za “mladého ambiciózneho lídra”, komika Volodymyra Zelenského. Takéto protichodné názory mali v nedeľu Ukrajinci pristupujúci k volebným urnám v druhom kole prezidentských volieb.

Tridsiatnička Kateryna z Kyjeva hlasovala za súčasnú hlavu štátu. “Treba urobiť nejaké zmeny, aby sa nám žilo lepšie, ale nemyslím si, že toto dokáže zabezpečiť šoumen. Mnohí hlasujú za nováčika iba preto, lebo sú proti súčasnému prezidentovi. Ľudia sa navzájom urážajú, hádajú sa… Ťažko zistiť, kde je pravda a kde kto iba vylieva špinu,” vravela znechutene.

Dodala, že za Porošenka sa viaceré veci postupne menili k lepšiemu, ale ľudia by chceli všetko hneď a bez vlastnej námahy. “Tunajší ľudia si zvykli sedieť so založenými rukami a čakať, že pracovať za nich bude niekto iný,” dodala.

Dôchodkyňa Ľudmyla ocenila, že Porošenko vydobyl pre Ukrajinu v Carihrade tomos – dekrét o autokefálii pre ukrajinskú pravoslávnu cirkev – a zasadil sa o pozdvihnutie statusu ukrajinského jazyka. “Vojna prinútila prezidenta a dobrovoľníkov, aby oživili armádu, ktorú predchádzajúci prezidenti znivočili,” zdôraznila staršia volička energicky a pochválila Porošenka za to, že zabezpečil bezvízový styk s Európskou úniou a za úsilie dostať Ukrajinu do NATO.

Pri Zelenskom sa rozohnila, že počas piatkovej predvolebnej diskusie na štadióne Olimpijskyj hovoril o “povstalcoch” z Donecka a Luhanska a tým ich podľa nej – a tiež podľa Porošenka – legitimizoval. “Toto by mal Ukrajincom vysvetliť,” súhlasila s Porošenkom. “Po Majdane sa životná úroveň zhoršila … Teraz balansujeme nad priepasťou a obávam sa, že pán Zelenskyj nás do nej stiahne,” dodala.

Kritika Porošenka

Mladá podnikateľka Oksana to vidí opačne. Kritizuje Porošenka za nesplnené predvolebné sľuby. “Za posledných päť rokov sa situácia v krajine výrazne zhoršila, krajina je vo vojne, dane sa zvýšili, stúpli aj ceny za verejné služby, pritom platy a dôchodky sú mizerné,” vyhŕkla Oksana. Od Zelenského si sľubuje aj ukončenie konfliktu na východe Ukrajiny. Administratívna pracovníčka Lena sa síce hlasovať nechystá, ale viac sa jej pozdáva Zelenskyj.

Za Porošenka podľa nej rástli ceny oveľa rýchlejšie než príjmy občanov. “A to ani predtým neboli vysoké,” zdôraznila. “Porošenko síce vybavil bezvízový styk s EÚ, ale je otázne, či je to takto naozaj lepšie pre Ukrajinu,” povedala skepticky. Vysvetlila, že bezvízový styk viac než Ukrajine pomohol podnikateľom v susedných krajinách. Tí teraz ľahšie obsadzujú pracovné miesta, ktoré domáci ľudia nechceli. “A tiež neviem, či to prospeje ekonomikám týchto krajín, lebo neviem, či tých Ukrajincov vždy zamestnávajú oficiálne,” dodala.