Top Zahraničné

VIDEO Francúzska polícia zastrelila muža podozrivého zo streľby v Štrasburgu

Niekoľko desiatok francúzskych policajtov vo štvrtok uzavrelo oblasť v južnej časti Štrasburgu - Zdroj: SITA/AP Photo/Jean-Francois Badias

ŠTRASBURG – Francúzska polícia vo štvrtok večer v Štrasburgu zastrelila po dvoch dňoch masívneho pátrania muža na úteku, ktorý je podozrivý z utorkovej streľby pri vianočných trhoch v centre mesta. Pri jeho útoku zahynuli traja ľudia a ďalších 13 utrpelo zranenia. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Francúzsky minister vnútra Cristophe Castaner povedal v Štrasburgu, že totožnosť mŕtveho muža ešte nebola potvrdená. Podľa ministra sa však “tento jednotlivec zhoduje s opisom osoby, po ktorej sa pátralo od utorkového večera,” teda s opisom 29-ročného Chérifa Chekatta. Ten je obvinený zo zastrelenia troch ľudí pri vianočnom trhovisku v centre Štrasburgu.

Džihádistická organizácia Islamský štát (IS) prostredníctvom propagandistickej agentúry Amák na Twitteri uviedla, že strelec na obľúbenom vianočnom trhu v Štrasburgu je jedným z jej “vojakov”.

Vykonal “operáciu, ktorou reagoval na výzvy útočiť na občanov krajín koalície”, dodal IS. A myslel tým medzinárodnú koalíciu pod vedením USA, ktorá od roku 2014 podniká nálety proti džihádistom a poskytuje výcvik silám bojujúcim proti IS v Sýrii aj Iraku.

Chekatt spustil paľbu na policajtov

Minister Castaner vo štvrtok večer tiež povedal, že podozrivý spustil vo štvrtok večer paľbu na policajtov, keď ho spozorovali a pokúsili sa ho zatknúť.

“Vo chvíli, keď sa ho pokúsili zatknúť, obrátil sa k nim a spustil paľbu. Oni reagovali,” vyhlásil Castaner.

Podľa nemenovaného miestneho predstaviteľa polície bol muž, ktorý strieľal na políciu, ozbrojený pištoľou a nožom.

K streľbe na muža došlo v južnej mestskej štvrti Neudorf, kde polícia intenzívne pátrala po Chekattovi vo štvrtok už skôr. Chekatt, ktorý vyrastal v Neudorfe, sa podľa informácií polície mal ukrývať v neďalekej budove.

Záchranári kráčajú okolo zamaskovaných francúzskych policajtov, (TASR/AP)

Po Chekattovi – ktorý mal dlhý záznam v registri trestov, údajne podľahol islamskému extrémizmu a pri utorkovom útoku kričal arabskú frázu “Alláhu akbar!” (Boj je najväčší) – pátralo vyše 700 policajtov.

Minister vnútra vo štvrtok už skôr oznámil, že traja z 13 zranených pri utorkovom útoku blízko vianočného trhu boli z nemocnice prepustení a traja ďalší bojujú o život.

Vianočné trhy v centre Štrasburgu majú byť v piatok už otvorené.

Vo štvrtok večer sa pred 500-ročnou katedrálou v Štrasburgu zhromaždili stovky ľudí, smútili a utešovali sa.

“Zlo nezvíťazí,” vyhlásil arcibiskup Luc Ravel. “Utorková dramatická noc nepoprela posolstvo Vianoc, skôr naopak – existuje zlo aj dobro, ale nakoniec bude mať dobro posledné slovo,” dodal podľa tlačovej agentúry AP arcibiskup.

Zabitý muž bol útočníkom z vianočného trhu

Parížska prokuratúra, ktorá má na starosti teroristické prípady na území Francúzska, vo štvrtok neskoro večer oznámila, že muž zabitý pri večernej prestrelke s políciou v Štrasburgu bol identifikovaný ako hlavný podozrivý z útoku v blízkosti vianočného trhu. Podozrivý zabil v utorok na trhu troch ľudí a ďalších 13 zranil. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Prokuratúra identifikovala muža ako 29-ročného Charifa Chekatta, po ktorom polícia pátrala od utorkového útoku pri vianočnom trhu v centre Štrasburgu.

Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner už skôr oznámil, že polícia sa pokúsila muža podobajúceho sa na Chekatta zatknúť, ale ten na príslušníkov spustil paľbu. Polícia tiež odpovedala streľbou a zabila ho.