Domáce Top

V januári sa v USA začne výcvik našich pilotov na Black Hawkoch

BRATISLAVA – O výcviku slovenských pilotov na vrtuľníkoch Black Hawk či posilnení využívania fondu Foreign Military Sales (FMS) rokoval v USA minister obrany Martin Glváč. Ako informovala hovorkyňa MO SR Martina Balleková, počas stretnutia so zástupkyňou riaditeľa agentúry DSCA Jennifer Zakriskou prediskutoval minister Glváč plnenie zmluvy o dodaní nových vrtuľníkov Black Hawk pre Ozbrojené sily SR a prípravu školenia ich slovenských pilotov.

„Proces ide tak, ako sme si predstavovali. Od januára sa začína výcvik slovenských pilotov v Spojených štátoch amerických. Piloti, ktorí týmto výcvikom prejdú, budú následne zaviazaní zotrvať určitý počet rokov v našich ozbrojených silách, pretože ide o nemalé finančné prostriedky, ktoré do nich vložíme,“ uviedol po stretnutí Martin Glváč. „Proces je časovo nastavený tak, aby sa nestalo, že nám prídu na Slovensko preškolení piloti a my ešte nebudeme mať nové stroje,“ konštatoval veliteľ Vzdušných síl OS SR brigádny generál Miroslav Korba.

Predmetom rozhovorov boli aj aktuálne bezpečnostné výzvy či boj proti terorizmu. Pre Slovenskú republiku je v tejto oblasti prioritný rozvoj spôsobilostí a vyzbrojovanie špeciálnych síl, kde môže byť v krátkom čase tiež využitý fond FMS, cez ktorý rezort obrany kúpil práve vrtuľníky Black Hawk. „Je to jednoznačne najčistejší a najtransparentnejší spôsob a tiež relatívne rýchly,“ pripomenul minister. „V tomto, ale aj v minulom roku narástol objem nákupov, ktoré realizujeme cez tento, v Európskej únii uznávaný spôsob obstarávania,“ dodal.

Jedným z cieľov návštevy USA bol aj podpis Memoranda o dohode medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických o službách vzájomného štátneho overovania kvality. Memorandum zvýši interoperabilitu techniky používanej v ozbrojených silách oboch krajín, keďže sa vďaka nemu zlacní a zrýchli proces vzájomného uznávania certifikátov. „Zľahčí to prácu aj nášmu ministerstvu, keďže nebudeme musieť overovať kvalitu a certifikáciu naším ústavom, ale môžeme na základe takejto medzivládnej dohody uznať certifikát zo Spojených štátov amerických,“ priblížil fungovanie memoranda minister.

Martin Glváč sa počas svojej návštevy stretne aj so zástupcom ministra obrany USA Robertom Workom, s ktorým bude hovoriť o bilaterálnej spolupráci oboch krajín. Svoju cestu ukončí vo firme Sikorsky, kde prediskutuje témy súvisiace s výrobou a dodávkou vrtuľníkov Black Hawk pre rezort obrany.