Politika Top Zahraničné

V iránskom Kermáne pochovávajú generála Solejmáního. V tlačenici zomrelo 32 ľudí

Tisíce ľudí zaplavili v utorok 7. januára 2020 ráno ulice iránskeho mesta Kermán na juhovýchode Iránu, aby sa zúčastnili na pohrebe generála Kásema Solejmáního, zabitého v noci na 3. januára v Bagdade pri útoku amerického dronu. Zdroj: SITA / AP

KERMÁN – Na 32 mŕtvych a 190 zranených aktualizovala iránska štátna televízia počty obetí tlačenice, ktorá vznikla v utorok na pohrebe iránskeho generálmajora Kásema Solejmáního v jeho domovskom meste Kermán. Informovala o tom agentúra AP.

 

Televízia predtým uviedla, že v dôsledku tlačenice prišlo o život najmenej 35 ľudí. Nové údaje jej poskytol riaditeľ iránskych služieb rýchlej zdravotnej pomoci Pírhosejn Kólívand.

Tlačenica vznikla po tom, ako sa dal ulicami Kermánu do pohybu pohrebný sprievod. Na internete sa objavili videozábery zachytávajúce bezvládne telá ležiace na ceste a iných ľudí, ktorí kričia a snažia sa obetiam pomôcť.

Vzhľadom na obavy vyvolané početnosťou zhromaždeného davu iránske úrady ďalšie pohrebné obrady následne odložili, informovala podľa AP polooficiálna tlačová agentúra ISNA. V správe sa nespomínalo, kedy by mali byť ostatky generálmajora po zmene programu pochované.

Tisíce ľudí zaplavili v utorok ráno ulice mesta Kermán na juhovýchode Iránu, aby sa zúčastnili na pohrebe generála Kásema Solejmáního, zabitého v noci na 3. januára v Bagdade pri útoku amerického dronu. Informovala o tom agentúra AFP.

Telo generála bolo do jeho rodného Kermánu prevezené v noci na pondelok.

Na Námestí slobody boli vystavené dve rakvy zahalené iránskou zástavou. V druhej rakve sa nachádzajú telesné pozostatky Solejmáního blízkeho spolupracovníka, brigádneho generála Hosejna Purdžafarího.

“Sme tu dnes, aby sme vzdali úctu veľkému veliteľovi,” povedal pre AFP jeden zo smútiacich, 56-ročný vojnový veterán, ktorý prišiel z mesta Šíráz.

“Milovali ho nielen v Kermáne alebo Iráne, ale aj na celom svete. Za bezpečnosť celého sveta – moslimov, šiitov, Iraku, Sýrie, Afganistanu a najmä Iránu – vďačíme všetci jemu,” dodal.

Tisíce ľudí zaplavili v utorok 7. januára 2020 ráno ulice iránskeho mesta Kermán na juhovýchode Iránu, aby sa zúčastnili na pohrebe generála Kásema Solejmáního, zabitého v noci na 3. januára v Bagdade pri útoku amerického dronu. Zdroj: TASR/AP

Solejmání bol zabitý neďaleko letiska v Bagdade pri útoku dronom, ktorý nariadil americký prezident Donald Trump. Irán za to prisľúbil “tvrdú odplatu”. Trump v nedeľu reagoval, že ak Irán zaútočí na Američanov alebo americký majetok, USA majú vybratých 52 cieľov v Iráne vrátane kultúrnych pamiatok.

Očakáva sa, že Solejmání bude pochovaný na cintoríne mučeníkov medzi 14.00 a 16.00 h miestneho času (10.30-13.30 SEČ).

Mohlo by vás zaujímať