Zahraničné

V Iráne predávali jed vo fľaši: Pančovaným alkoholom sa smrteľne otrávilo 22 ľudí

TEHERÁN – Konzumácia pančovaného alkoholu si vyžiadala v Iráne najmenej 22 obetí. V nemocniciach sú ďalšie desiatky osôb s príznakmi otravou alkoholom v starostlivosti zdravotníkov. Výrobcov a predajcov nebezpečného produktu zadržali.

Ako vyplýva z informácií rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu ORF a tlačovej agentúry ISNA, iba v juhoiránskom prístavnom meste Bandar Abbás hospitalizovali so symptómami otravy alkoholom 168 ľudí, 16 z nich je medzičasom po smrti.

Tri obete pančovaného alkoholu hlásia zo severoiránskej provincie Alborz, kde je ďalších 23 ľudí v starostlivosti lekárov.

Ďalšie tri obete si toxický produkt vyžiadal v regióne Chorásán na severovýchode islamskej republiky. Pre podozrenie z účasti na ilegálnej výrobe alkoholu zadržali 31 ľudí.

V Iráne je od islamskej revolúcie v roku 1979 výroba i konzumácia alkoholu trestná. Výnimka platí iba pre príslušníkov kresťanskej menšiny. Napriek tomu je konzumácia alkoholických nápojov rozšírená, tak víno, pivo, ako aj rôzne druhy pálenky sú ľahko dostupné u ilegálnych predajcov. Keďže je importovaný alkohol pre väčšinu iránskej populácie pridrahý, mnohí vyrábajú vlastné produkty alebo nakupujú u lokálnych predajcov, čo opakovane vedie k tragickým prípadom.