Zahraničné

V Indii pribudlo vyše 90 000 nakazených, je to nový globálny rekord

India - Zdroj: TASR/Bikas Das

NAÍ DILLÍ – V Indii pribudlo v sobotu 90.632 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čo je najvyšší denný nárast od začiatku pandémie nielen v tejto ázijskej krajine, ale aj v globálnom meradle. Uviedli to v nedeľu agentúra AP a televízia CNN s odvolaním sa na indické ministerstvo zdravotníctva.

Celkový oficiálny počet zaznamenaných prípadov nákazy sa tak zvýšil na 4.113.811. Viac infikovaných majú už len USA (6.245.112) a Brazília (4.123.000). Za uplynulý deň pribudlo aj 1065 úmrtí, ich celkový počet dosiahol 70.626. Ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti eviduje 862.320 aktívnych prípadov nákazy.

India sa v sobotu stala treťou krajinou na svete, kde počet ľudí nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 prekonal hranicu štyroch miliónov. Len pred dvoma týždňami pritom prekonala hranicu troch miliónov nakazených. V Indii sa postupne zvyšuje aj počet vykonaných testov, podľa ministerstva zdravotníctva ich momentálne robí viac ako milión denne.

Jednou z príčin zhoršovania epidemiologickej situácie je zmiernenie obmedzení, čím sa vláda snaží oživiť ekonomiku. Pandémia sa teraz šíri rýchlo šíri najmä vo vidieckych oblastiach, kde je nedostatočná zdravotnícka infraštruktúra a obyvatelia nedodržiavajú hygienické opatrenia, no nepoľavuje ani vo veľkých mestách ako Dillí či Bombaj.

Najhoršia epidemiologická situácia je v šiestich z 28 indických štátov — Maháraštre, Ándhrapradéši, Tamilnádu, Karnátake, Uttarpradéši a Dillí, kde bolo zaznamenaných 75 percent úmrtí a takmer 65 percent z celkového počtu nakazených.