Politika Zahraničné

V Holandsku schválili kontroverzný zákon ohľadom brexitu

Mark Rutte - Zdroj: SITA/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

HAAG – Holandský parlament schválil v utorok kontroverzný návrh zákona, ktorý dá vláde premiéra Marka Rutteho výnimočné právomoci s cieľom zvládnuť dôsledky neriadeného brexitu, teda vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ bez dohody o jeho podmienkach. Informovalo o tom agentúra AFP.

Poslanci však obmedzili obdobie, počas ktorého budú môcť ministri meniť zákony bez súhlasu parlamentu, na šesť mesiacov. Vláda žiadala, aby mohla takéto opatrenia prijímať jeden rok. Minister zahraničných vecí Stef Blok uviedol, že vláda súhlasila s obmedzením osobitných právomocí, ktoré vstúpia do platnosti v prípade, ak Británia odíde z EÚ bez “rozvodovej” dohody.

“Je to ten posledný nástroj, ktorý použijeme,” zdôraznil Blok. V parlamentnej debate o mimoriadnych právomociach minulý týždeň Blok varoval, že brexit bez dohody bude mať “ďalekosiahle dôsledky” pre Holandsko, ktoré má blízke obchodné vzťahy s Britániou. Holandsko už podniká veľké prípravy na brexit, na ktoré vyčlenilo 100 miliónov eur. K realizovaným opatreniam patrí zamestnanie ďalších 900 colníkov. Tento týždeň holandská vláda spustila aj informačnú kampaň pre firmy.