Spoločnosť Zahraničné

VIDEO V havarovanom lietadle v Turecku sa nachádzalo vyše 20 cudzincov, nehodu zaznamenala kamera

Na snímke záchranári a hasiči na mieste havárie lietadla, ktoré zišlo z pristávacej dráhy a rozlomilo sa na dve časti na letisku v tureckom Istanbule 5. februára 2020. Zdroj: TASR / AP

ISTANBUL – Medzi 183 osobami na palube lietadla, ktoré havarovalo v stredu na Medzinárodnom letisku Sabihy Gökčenovej v Istanbule, bolo okrem Turkov aj 22 cudzincov pochádzajúcich z celkove 13 krajín. Guvernér istanbulskej provincie Ali Yerlikaya to oznámil vo štvrtok ráno s odvolaním sa na údaje leteckej spoločnosti Pegasus Airlines, ktorej patril havarovaný boeing, uviedla tlačová agentúra DPA.

 

Nehoda, pri ktorej pristávajúce lietadlo zišlo z dráhy a rozlomilo sa na tri časti, si podľa správ z noci na štvrtok vyžiadala troch mŕtvych a 179 zranených. Turecká štátna tlačová agentúra Anadolu však ráno informovala až o 180 zranených.

Guvernér Yerlikaya uviedol, že štyria spomedzi zranených sú v kritickom stave. Stav ostatných zranených je podľa neho stabilizovaný.

V lietadle typu Boeing 737-800, ktoré priletelo do Istanbulu z Izmiru, sa nachádzalo 177 cestujúcich a šesťčlenná posádka.

Nehodu lietadla zaznamenala priemyselná kamera. Zdroj: YouTube/Sun

Riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Juraj Tomaga uviedol pre TASR, že podľa dostupných informácií pri nehode neutrpeli zranenia žiadni Slováci.

Turecký rezort dopravy uviedol, že príčinou nehody bolo “tvrdé pristátie”. V čase havárie v oblasti fúkal silný vietor a pršalo. Dopravné lietadlo tureckej nízkorozpočtovej spoločnosti Pegasus Airlines zišlo z pristávacej dráhy, šmýkalo sa približne 50 – 60 metrov a následne narazilo do priekopy.