Zahraničné

V Grécku sa nachádza vyše 300 Slovákov, niekoľko z nich prišlo o doklady

BRATISLAVA: V Grécku sa podľa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR aktuálne môže nachádzať viac ako 300 občanov Slovenskej republiky.
“Nemáme informáciu, že by niektorý z nich bol v priamom ohrození života alebo bol zranený v dôsledku požiarov. V noci naše veľvyslanectvo kontaktovali niekoľkí naši turisti, ktorí museli opustiť svoje apartmány kvôli požiarom, prišli o doklady, samozrejme, poskytli sme im potrebnú asistenciu,” uviedol pre TASR riaditeľ tlačového odboru MZVaEZ Igor Skoček.
Rezort zahraničia pripomína, že Grécko je krajina s častými požiarmi počas letného obdobia, preto treba byť ostražitý.
“V prípade, ak sa turisti ocitnú v oblasti kde začne horieť, alebo je nebezpečenstvo, že by sa požiar mohol rozšíriť smerom k apartmánu či domu, treba telefonicky informovať hasičov na čísle 199 a riadiť sa ich pokynmi, respektíve pokynmi záchranárov či pracovníkov ubytovacieho zariadenia. Odporúčame tiež v prípade núdze kontaktovať zastupiteľský úrad SR v Aténach na telefónnom čísle: +30 693 240 8028. V mimoriadnych situáciách sa môžu turisti obrátiť aj na turistickú políciu na štvormiestne číslo: 1571,” informuje rezort zahraničných vecí.
Veľké požiare zasiahli západnú aj východnú časť aténskej aglomerácie, kde úrady vyhlásili stav ohrozenia. Situácia si vyžiadala masové evakuácie a uzavretie diaľnic spájajúcich Peloponézsky polostrov so strednou časťou Grécka.