Zahraničné

V Grazi sa začal proces so 14 obžalovanými: Tí neuznávajú Rakúsku republiku

Foto: pixabay.com

GRAZ – Proces so 14 vedúcimi predstaviteľmi zoskupenia Staatenbund Österreich, ktorého členovia neuznávajú existenciu Rakúskej republiky, sa začal v pondelok v metropole spolkovej krajiny Štajersko – Grazi.

Súdne konanie, ktoré sprevádzajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia, síce pred dejiskom procesu nenarušila žiadna protestná akcia alebo demonštrácia, avšak v samotnej súdnej sieni ho opakovane narušovali obžalovaní spochybňujúci sudcov, členov poroty, ako aj prokurátora. Ľudia na lavici obžalovaných sa navyše pokúšali využiť práve súdnu sieň sťaby scénu na prezentáciu svojich extrémistických názorov, čomu však predsedajúca sudkyňa dôrazným spôsobom zabránila.

Osem z 12 obžalovaných čelí žalobe z trestného činu pokusu o podnietenie vlastizrady, keďže opakovane nabádali dôstojníkov rakúskych ozbrojených síl, aby zadržali niekdajšieho prezidenta a sčasti bývalých členov vlády alpskej republiky a vytvorili vojenskú prechodnú vládu. Ich úsilie stroskotalo iba vďaka neochote dôstojníkov spolupracovať. Obžalovaným hrozí za tento čin v prípade potvrdenia viny súdom najviac 20 rokov väzenia.

Všetci 12 čelia žalobe z vytvorenia protištátneho zoskupenia, ako aj jeho propagácie a náboru nových členov. To isté platí aj o žalobe z podvodného konania, nezákonnej výroby dokumentov a povolení, ba aj evidenčných čísiel na motorové vozidlá, za ktoré požadovali peniaze, pričom celkovú škodu vyčíslili na 135.000 eur. Štyria z obžalovaných sa navyše zodpovedajú aj z nátlaku na spolupracovníkov bánk, úradov a súdov.

Informácie priniesol rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF. Zoskupenie Staatenbund Österreich, ktoré má medzičasom zhruba 2600 členov, založila 11. novembra 2015 niekdajšia politička Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Monika Ungerová podľa vzoru nemeckých “Ríšských občanov”.