Politika Zahraničné

V európskych metropolách pokračujú protesty hnutia Extinction Rebellion

V európskych metropolách pokračujú protesty hnutia Extinction Rebellion. Zdroj: SITA/AP

PARÍŽ/BERLÍN/LONDÝN – Protesty za ochranu klímy organizované medzinárodným hnutím Extinction Rebellion (Vzbura proti vyhynutiu), ktoré sa začali v pondelok, pokračujú aj v utorok v európskych metropolách Paríž, Londýn a Berlín, kde demonštranti blokujú ulice či námestia. Informovala o tom agentúra DPA.

 

Stovky aktivistov v Paríži podľa televíznej stanice BFMTV naďalej blokovali ulicu v blízkosti rieky Seina a jeden z mostov v hlavnom meste Francúzska. V pondelok zablokovali námestie Place du Chatelet v centre Paríža.

Polícia v nemeckom hlavnom meste Berlín pokračovala s vytláčaním protestujúcich z Postupimského námestia (Potsdamer Platz), na ktorom sa v pondelok zhromaždilo zhruba 2000 aktivistov. Ľudia, ktorí zostali v uliciach, dostali príkaz miesto opustiť, oznámila hovorkyňa tamojšej polície. Ako dodala, väčšina demonštrantov výzvy polície poslúchla, niektorých však museli členovia policajných síl z ulíc ťahať preč.

Na Postupimskom námestí nocovalo viac než 150 ľudí. Päťdesiat z nich v utorok ráno blokovalo priľahlú cestu. Polícia musela pomocou klieští niektorých demonštrantov vyslobodiť z reťazí, ktorými sa pripútali.

Zároveň im nariadili, aby odstránili drevené domy, ktoré na námestí postavili. Hnutie Extinction Rebellion avizovalo, že protestné akcie v Berlíne sa budú konať počas celého týždňa.

Blokády londýnskeho Trafalgarského a Parlamentného námestia takisto pokračovali aj v utorok, po tom, čo tam mnohí protestujúci prenocovali. Metropolitná polícia zadržala v pondelok 317 osôb. Viac než 1100 prívržencov hnutia Extinction Rebellion zadržali v Londýne už počas pokojných protestov v apríli.

Westminsterský aj Lambethov most v utorok opäť otvorili pre dopravu, keď ich deň predtým demonštranti zablokovali.

Britský premiér Boris Johnson protestujúcich v pondelok vyzval, aby blokády ukončili.

Hnutie Extinction Rebellion, známe aj ako XR, bolo založené vlani v Británii a v súčasnosti má pobočky v približne 50 krajinách. Jeho podporovatelia vyzývajú vládu, aby vyhlásila klimatický a ekologický stav núdze, bezodkladne zastavila úbytok voľne žijúcich zvierat a do roku 2025 zabezpečila stav takzvanej uhlíkovej neutrality.