Domáce Politika

V europarlamente sa hovorí o eurokomisároch “na odstrel”. Problémy môže mať aj Šefčovič

Časť kritiky môže sústrediť na Maroša Šefčoviča. Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRUSEL – Podobu budúcej Európskej komisie, tak ako ju začiatkom tohto týždňa navrhla jej nastávajúca šéfka Ursula von der Leyenová, musia ešte odsúhlasiť poslanci Európskeho parlamentu. Vypočúvania alebo tzv. “grilovanie” eurokomisárov očakáva od 30. septembra do 8. októbra.

 

Európske médiá v tejto súvislosti hovoria, že poslanci z jednotlivých výborov si “podajú” najmenej troch eurokomisárov, ktorí nemajú dopredu zaručené, že zostanú v pracovnom tíme von der Leyenovej.

Týždenník Politico pripomenul, že rokovací poriadok EP vyžaduje, aby nominanti na eurokomisárov získali dvojtretinovú väčšinu hlasov prostredníctvom koordinátorov politických skupín vo výboroch.

Politické frakcie majú svojich koordinátorov v každom pracovnom výbore EP – ich úlohou je koordinovať spoločný postup členov frakcie pred zasadnutím výboru.

Ak sa koordinátorom nepodarí dosiahnuť dvojtretinovú väčšinu pre nejakého komisára, ten bude musieť odpovedať na doplňujúce otázky písomnou formou alebo sa opäť dostaví pred členov výboru, kde by už technicky mala postačiť jednoduchá väčšina hlasov.

Podľa časopisu Politico – i ďalších médií – je v “zóne ohrozenia” najmä rumunská eurokomisárka Rovana Plumbová z tábora sociálnej demokracie (S&D), ktorej bol pridelený rezort dopravy. Čeliť bude zrejme otázkam o svojej účasti na korupčnom škandále z roku 2017, ktorý ma spojitosť s jej bývalým straníckym šéfom Liviom Dragneom. Ten sa ocitol za mrežami práve kvôli korupcii. Ďalším kritickým okruhom môžu byť otázky, ako chce predstaviteľka krajiny s najmenším počtom diaľnic v EÚ riadiť otázky celoeurópskej dopravy.

Vďačným terčom z ľavicového tábora môže byť Paolo Gentiloni z Talianska, keďže konzervatívna časť poslancov EP je pobúrená tým, že bol poverený portfóliom pre hospodárstvo a kontrolou dodržiavania rozpočtových pravidiel krajinami EÚ, hoci sám pochádza z krajiny, ktorá tieto pravidlá nerešpektuje.

A do tretice sa časť sústredenej kritiky môže sústrediť na Maroša Šefčoviča, ktorý dostal na starosť medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad, kde mu niektorí poslanci môžu vyčítať jeho príliš konzervatívne správanie sa počas prezidentskej kampane.

Prísne vypočúvanie čaká aj na poľského komisára Janusza Wojciechowského, ktorý by mal riadiť rezort poľnohospodárstva a je predmetom vyšetrovania Úradu EÚ pre boj proti podvodom (OLAF). Na európskej úrovni patrí do politickej rodiny konzervatívcov a reformistov (ECR).

Z tábora Európskej ľudovej strany (EPP) sa zrejme najväčšej pozornosti europoslancov dostane maďarskému nominantovi na eurokomisára Lászlóovi Trócsányimu, ktorý bude zodpovedať za rozširovanie EÚ a politiku susedstva. Bývalý minister spravodlivosti si môže chystať odpovede na to, ako zabezpečí, aby kandidáti na vstup do EÚ dodržiavali zásady právneho štátu, keď sám je z krajiny nachádzajúcej sa pod silným tlakom Európskeho parlamentu práve pre porušovanie zásad právneho štátu.

A zrejme dôjde aj na tábor liberálov a demokratov (Obnovme Európu), keďže politické skupiny v EP si nič navzájom nedarujú a pri vypočúvaní budúcich eurokomisárov platí, že “ak vy nášho, tak my vášho”.

Najistejšou kandidátkou “na odstrel” z tejto frakcie je Sylvie Goulardová z Francúzska poverená riadením vnútorného trhu EÚ, ktorá je rovnako podrobená vyšetrovaniu OLAF-u a aj v domácej krajine čelí obvineniam z fiktívneho zamestnávania a zneužitia finančných prostriedkov EÚ v období rokov 2009-17.

Ak europoslanci odmietnu niektorého z nominovaných eurokomisárov, vláda členskej krajiny musí čo najskôr vymenovať jeho náhradníka. To môže zamiešať karty aj pri rozdelení pracovnej agendy ostatným komisárom, k čomu došlo pred piatimi rokmi, keď sa slovenský nominant Maroš Šefčovič chystal na rezort dopravy, ale po odmietnutí a výmene slovinskej eurokomisárky mu bola pridelená agenda energetickej únie a musel prejsť ďalším grilovaním pred poslancami EP.