Politika Zahraničné

V demokratických primárkach vyhral Biden, porazil Sandersa

Kandidáti Demokratickej strany na post amerického prezidenta zľava bývalý americký viceprezident Joe Biden a senátor zo štátu Vermont Bernie Sanders diskutujú počas predvolebnej diskusie v Los Angeles 19. decembra 2019. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – V utorkových primárkach Demokratickej strany v americkom štáte Texas zvíťazil bývalý viceprezident Joe Biden. Informovala o tom agentúra AFP.

 

Výsledok primárok v dôležitom štáte Texas, kde v prieskumoch pôvodne viedol vermontský senátor Bernie Sanders, je definitívnym potvrdením Bidenovej víťaznej noci. Počas tzv. super utorku suverénne zvíťazil vo väčšine zo 14 štátov, v ktorých sa hlasovalo.

Texas bol v utorok s 228 delegátmi po Kalifornii druhým najväčším štátom. V Kalifornii povolebné prieskumy predpovedajú víťazstvo Sandersovi.

Sanders v utorok získal delegátov nominačného zjazdu demokratov v štátoch Utah, Vermont a Colorado.

Bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg zvíťazil v Americkej Samoe, ktorá je nezačleneným územím USA.

Republikáni hlasovali v utorok o tom, koho by ich strana mala postaviť ako prezidentského kandidáta v novembrových voľbách, v štátoch Alabama, Arkansas, Colorado, Kalifornia, Maine, Massachusetts, Minnesota, Oklahoma, Severná Karolína, Tennessee, Texas, Utah, Vermont. Víťazom sa stal všade súčasný prezident Donald Trump.