Domáce Kauzy

V daňovej kauze Zoltána Andruska vypočujú troch svedkov

Na snímke Zoltán Andruskó. Zdroj : TASR / Duššan Hein

BRATISLAVA – Výsluchom troch svedkov dnes na Okresnom súde Bratislava V pokračuje pojednávanie v daňovej kauze Zoltána A., ktorý je obvinený v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

 

V doobedňajších hodinách pred senátom vypovedal jeden svedok, ďalšie dve svedkyne budú nasledovať popoludní. Súd pôvodne na dnešok avizoval výsluch deviatich svedkov, u viacerých však nemal vykázané doručenie predvolania, prípadne sa svedkovia ospravedlnili. Zoltán A., ktorý je momentálne pre obvinenie z vraždy novinára väzobne stíhaný, dal súhlas na konanie v neprítomnosti. Obžalovaným v tomto prípade je aj Ján M. Ten sa na pojednávaní zúčastňuje, avšak na súd chodí maskovaný v kukle a čiapke a s médiami nekomunikuje.

Dvojica čelí obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu, za čo im hrozí sedem až 12 rokov odňatia slobody. Podľa portálu dlžník.sk má Zoltán A. daňový nedoplatok presahujúci jeden milión eur. Z pojednávania prípadu na súde je vylúčená verejnosť, pretože to podľa súdu vyžaduje ´iný dôležitý záujem obžalovaných´. Sudkyňa už avizovala, že verejný bude až rozsudok.

Zoltána A. vyšetrovacie orgány označili v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka za sprostredkovateľa medzi objednávateľkou a vykonávateľmi. Spolu s ním sú obvinení Tomáš Sz., Miroslav M., Alena Zs. a aj podnikateľ Marian K. Všetci sú stíhaní väzobne, aj keď v prípade Mariana K. je dôvodom kauza miliónových zmeniek.

Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára minulého roka v ich rodinnom dome v obci Veľká Mača. Podľa medializovaných informácii Zoltán A. v prípade dvojnásobnej vraždy spolupracuje s vyšetrovateľmi. Príbuzným obetí údajne tiež poslal list s prosbou o odpustenie.