Ostatné Zahraničné

V Chorvátsku vyhrali víkendové voľby konzervatívci

ZÁHREB –  Chorvátska konzervatívna opozícia zvíťazila v nedeľných parlamentných voľbách, prvých od vstupu krajiny do Európskej únie v roku 2013, ale nebude mať dostatok hlasov na to, aby vládla sama, píše agentúra AP.

Štátna ústredná volebná komisia dnes oznámila, že spočítaných je 99 percent hlasov, pričom konzervatívne Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ), vedené bývalým šéfom tajnej služby Tomislavom Karamarkom, získalo v 151-člennom parlamente 59 kresiel. Vládnuci sociálni demokrati (SDP), vedení úradujúcim premiérom Zoranom Milanovičom, získali 56 kresiel.

Zverejnený výsledok znamená, že oba hlavné politické bloky si nedokázali zabezpečiť úplnú väčšinu a zostavenie novej vlády tak bude závisieť od malých strán, ktoré sa dostali do parlamentu. Rozhodujúcim hráčom bude politická sila, ktorá skončila vo voľbách tretia – aliancia nezávislých kandidátov známa pod názvom Most, ktorá získala 19 kresiel.

Parlamentné voľby sa konali v nedeľu v čase obrovskej vlny migrantov, ktorá prúdi cez Chorvátsko na sever Európy, a takisto v období veľkých ekonomických ťažkostí v krajine.