Spoločnosť Zahraničné

V Česku sa od pondelka menia niektoré opatrenia proti šíreniu koronavírusu

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

PRAHA – Od pondelka sa v Česku menia niektoré pravidlá zavedené z dôvodu šírenia nového koronavírusu. Týkajú sa nosenia rúšok, organizovania hromadných akcií, predaja občerstvenia v kinách a divadlách či cestovania do zahraničia. Prehľad hlavných zmien pripravil český spravodajský server Novinky.cz.

 

 – Rúška: Zakryté ústa a nos už nemusia mať od pondelka vonku ani ľudia, ktorí sú blízko pri sebe. Naďalej zostáva v platnosti nosenie rúšok vo všetkých vnútorných priestoroch stavieb a v MHD.

– Občerstvenie na trhoch a v divadlách: Po novom je tiež povolený predaj občerstvenia na trhoch či švédske stoly v reštauráciách. Kiná aj divadlá majú možnosť ponúkať občerstvenie, diváci však nesmú jesť a piť priamo v hľadisku, kde nie je zaistené zachovanie odstupu.

– Vodné atrakcie a sauny: Prevádzkovatelia wellnessu môžu otvoriť parné sauny. Kúpaliská môžu spustiť atrakcie s tvorbou vĺn a prúdiacou vodou, napríklad divokú rieku.

– U kaderníka bez odstupu: V holičstvách a kaderníctvach nemusia holiči a kaderníci a obsluhovaný zákazník dodržiavať odstup aspoň dva metre od ostatných pracovníkov prevádzky a zákazníkov.

– Hromadné akcie pre viac ľudí: Pri zachovaní oddelených skupín po maximálne 500 ľuďoch je od pondelka možné vpustiť na hromadné akcie až 2500 ľudí. Týka sa to napríklad športových štadiónov so sektormi s vlastným vchodom i zázemím. Účastníci sa však nesmú pohybovať medzi sektormi a musia dodržiavať odstup najmenej 1,5 metra od ľudí, ktorí nie sú z ich domácnosti.

– Ľahšie cestovanie po Európe: Negatívne testy na ochorenie COVID-19 naďalej potrebujú cudzinci aj českí občania, ktorí do ČR prídu z poľského Sliezskeho vojvodstva, Portugalska a zo Švédska. Väčšinu európskych krajín, vrátane ďalších častí Poľska, uvádzajú české úrady v kategórii s nízkym rizikom nákazy. Pri ceste z nich nepotrebujú testy Česi ani cudzinci.

Stredne rizikové sú Belgicko a Británia, pri ceste z týchto krajín do ČR musia mať negatívne testy na COVID-19 cudzinci. Ak by ľudia potrebný test nemali, musia ísť po príchode na 14 dní do karantény. Dosiaľ ČR zrušila povinnosť preukázať sa negatívnym testom iba pre cesty do Rakúska, Maďarska a na Slovensko, pripomenuli Novinky.cz.